Skansen Zawoja Markowa

Posted by

Skansen Zawoja Markowa, Małopolskie. Skansen w Zawoi Markowej
Powoli, napawając się majestatem Góry zamykającej horyzont, dochodzę do małego, szutrowego placu, gdzie asfalt się kończy a zaczyna w końcu szlak prowadzący do Schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. Nim kupię bilet wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego skręcam w prawo pod górę asfaltową drogą. Kilkaset metrów i oto stoję na Markowej Roli lub inaczej Markowych Rówienkach. Drewniana brama i napis: Skansen PTTK im J.Żaka. Na zielonej trawie stoją trzy zagrody jednobudynkowe, kuźnia, spichlerz i kapliczka. Utworzony w 1973 roku skansen prezentuje tradycyjne budownictwo Babiogórców. Najstarsza, najniżej położona chałupa Franciszka Słopiaka z Zawoi-Budzonie została wybudowana w latach 1802-15 jako kurna chata. Przeniesiona na obecne miejsce w 1987 roku, zbudowana z bierwion drzewa iglastego, szpary między belkami utkano mchem polepionym gliną, dach kryty gontem, jest podzielona na dwuizbową część mieszkalną i stajnię. W części mieszkalnej ekspozycja etnograficzna, na szczególną uwagę zasługuje kurna kuchnia z licznymi sprzętami gospodarskimi. W części stajennej znajduje się wystawa oleodruków o tematyce religijnej i drewniany, bardzo ciekawy egzemplarz prymitywnego traka do przecierania bierwion na deski. W sieni drewniana stępa do produkcji kaszy, żarna ręczne i narzędzia gospodarskie. Najwyżej położony budynek pochodzi z roku 1900 i również został przeniesiony na obecne miejsce ze wsi Zawoja. W tym budynku znajduje się ekspozycja poświęcona historii turystyki babiogórskiej. Pewien dysonans stanowią ławeczki do wspinaczkowej techniki hakowej, nie mające zastosowania w tym terenie. Jedyny, stojący na ‘własnym’ miejscu, pochodzący z 1910 roku dom Stefana Gancarczyka, został przebudowany i służy za salę konferencyjną. Mieszczą się też w nim pokoje gościnne. Na środku skansenu, pod ogromnym drzewem stoi piękna, stylowa kapliczka.
Skansenem opiekuje się Oddział PTTK Ziemi Babiogórskiej w Suchej Beskidzkiej a klucze do budynków można dostać w pomalowanym na żółto (obecnie) domu po prawej stronie drogi kilkadziesiąt metrów przed skansenem. Warto poświęcić pół godziny na zwiedzenie skansenu, popatrzeć na piękny widok na Babią Górę nim mozolnie zaczniemy piąć się na jej zbocza.

GPS: 49.60705, 19.51473

Nawiguj: https://goo.gl/maps/y4pr792BsRL2

Dodał: Wojciech Wierba

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply