Śluza Augustów

Posted by

Kanał Augustowski, to niezwykły cud techniki łączący okrężną drogą dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, jest też częścią Szlaku Batorego i wraz z zespołem budowli i urządzeń został wpisany do rejestru zabytków, oraz uznany za pomnik historii. Najciekawsze są tu śluzy, które umożliwiają pokonanie czasami sporych różnic poziomu lustra wody. Jedną z nich jest Śluza Augustów położona na terenie miasta Augustów.

Śluza została wybudowana w latach 1825-1826 według projektu por. inż. Konstantego Jodkę. Znajduje się 32,5 kilometrze kanału i ma różnicę poziomów wynoszącą 2,44 m. Śluza ma długość 46,8 m i szerokość 6 metrów. Wrota zamykające dopływ wody są metalowe i sterowane elektrycznie, a śluzowanie trwa 7 minut. Pierwotnie śluza miała wrota drewniane, lecz została ona wysadzona w powietrze w 1944 przez armię III Rzeszy. Została odbudowana i zmodernizowana po wojnie w latach 1947-1948.

GPS: 53.8414, 22.99148

Nawiguj: https://goo.gl/maps/QiUTv356SjQBTjht6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply