Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego w Wielkim Tyrnowie

Posted by

Współrzędne GPS:
43.082936, 25.652037
Kraj / województwo:
Bułgaria / Weliko Tyrnowo
Opis atrakcji:
Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego znajduje się w kompleksie rezydencji patriarchów bułgarskich, stanowiącej część twierdzy Carewec. Cerkiew została wzniesiona na miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki z V–VI w. i jej budowa trwała od XIII do XIV w. Na początku zbudowano cerkiew jednonawową, a potem ją powiększono, przekształcając w świątynię krzyżowo-kopułową z trzema absydami, przedsionkiem i egzonarteksem. Do niej dobudowano wysoką cerkiewną dzwonnicę. Zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz sobór dekorowany był mozaikami i freskami. Sobór został całkowicie zniszczony po zdobyciu Carewca przez Bajazyda I w 1393.

Dopiero w 1981 roku sobór został odbudowany według projektu Bojana Kuzupowa. Do 1985 trwały prace nad dekoracją wnętrz i wykonaniem fresków, których autorem jest Teofan Sokerow. Freski nie stanowią kopii pierwotnych malowideł znajdujących się w soborze. Ich wygląd i treść ma przedstawiać potęgę i poziom rozwoju kulturalnego średniowiecznej Bułgarii. Odbudowana świątynia pełni dziś funkcje pomnika historii. Msze święte odprawiane są w niej jedynie w święto patronalne.

Zobacz na pełnej mapie Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego w Wielkim Tyrnowie

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply