Sosna na szczudłach w Spale

Posted by

Na lewym brzegu Pilicy, w Rezerwacie Spała, znajdziemy ciekawostkę przyrodniczą a mianowicie tzw „sosnę na szczudłach”, zwaną też „sosną kroczącą”. Zjawisko to powstało na skutek erozji nadpilicznej skarpy, które odsłoniło korzenie sosny, a drzewo przekształciło je w kilka podpór właściwego pnia. Korzenie zaś zapuściły się głębiej w piaszczysty grunt. Miejsce to znajduje się około 100 metrów na wschód od obelisku św. Huberta – https://grupabiwakowa.pl/grota-sw-huberta-w-spale.

Spacer ze Spały do tego miejsca zajmie nam ścieżką przyrodniczą wzdłuż brzegu Pilicy jakieś 40 min, wrócić możemy z powrotem ścieżką rowerową. Wycieczka będzie bardzo przyjemna, bo przez starą Puszczę Pilicką, objętą dziś rezerwatem. Przez wieki Spała była rezydencją łowiecką carów Rosji i prezydentów RP, przez co tutejsze lasy zostały oszczędzone i zachowały swój naturalny charakter. Dęby występujące w Rezerwacie Spała mają nawet 250 lat i osiągają wysokość 30 m i obwód około 5 m. Idąc wzdłuż Pilicy możemy też obserwować bardzo dużą aktywność bobrów.

GPS: 51.53291, 20.15912

Nawiguj: https://goo.gl/maps/5suZmXsBRSk

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply