Spała

Posted by

Miejscowość letniskowa w woj. łódzkim nad rzeką Pilicą. Pięknie położona w Puszczy Pilickiej Spała może poszczycić się nie lada historią. Miejsce to przed I wojną światową upodobali sobie carowie rosyjscy tworząc tu swoją letnią rezydencie i budując piękny drewniany pałacyk myśliwski. Za ich panowania miejscowość jest intensywnie rozbudowywana, powstaje wieża ciśnień, hotele dla gości, budynki dla pracowników obsługujących rezydencję. Wszystko budowane jest w stylu rosyjskim z drewna lub czerwonej cegły. Po wojnie, kiedy Spała znalazła się z powrotem w granicach Polski miejscowość upodobali sobie polscy prezydenci S. Wojciechowski i I. Mościcki, ten drugi traktuje Spałę jak drugi Belweder i częściej przebywa w Spale niż w Warszawie, tutaj też zastaje go II wojna światowa. Mościcki zapoczątkował w Spale tradycję Dożynek Prezydenckich, która kultywowana jest do dziś. Dał też początek tutejszemu Ośrodkowi Przygotowań Olimpijskich, budując w Spale halę sportową. Warto wspomnieć, że w okresie międzywojenny w Spale odbył się Jubileuszowy Zlot Harcerstwa Polskiego, działo się to 10-25 lipca 1935 roku. Uczestniczyło w nim ponad 20 tys. harcerek i harcerzy z Polski i z całego świata. Po wybuchu II wojny światowej, 25 września 1939 na mocy dekretu Adolfa Hitlera ustanowiono tu Naczelne Dowództwo Wojskowe „Wschód” tzw. Oberost. Powstał też tu szpital dla weteranów wojennych, po wojnie przerobiony na dom wczasowy FWP, a obecnie na 4 gwiazdkowy hotel. Podczas wyzwolenia Spały Armia Czerwona spaliła tutejszy pałacyk myśliwski, do dziś pozostały tylko po nim kamienne fundamenty. W czasach komunistycznych Spała staje się prężnym ośrodkiem wypoczynkowym Funduszu Wczasów Pracowniczych. Po upadku komuny miejscowość bardzo podupada, ale dzięki swoim walorom i prywatyzacji majątku FWP szybko staje na nogi. Obecnie jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Łodzi, Warszawy i pobliskiego Tomaszowa. Dzięki najlepszemu w Polsce i jednego z najlepszych w Europie ośrodku Sportowemu, odwiedzana jest przez polskie i światowe gwiazdy sportu. Dziś spacerując po Spale możemy podziwiać pocarską zabudowę, piękny drewniany kościółek w stylu zakopiańskim ufundowany przez I. Mościckiego, naturalnej wielkości posąg Żubra i wiele innych ciekawostek. Dużym magnesem jest tu Pilica, która przyciąga tu rzesze kajakarzy, na miejscu bez problemu wypożyczymy kajak. Spała posada też dużą bazę hotelową i restauracyjną. Oprócz wspomnianych Dożynek Prezydenckich jest tu też organizowany ogólnopolski Hubertus myśliwski i jeździecki, a w sezonie letnim teren nad spalskim stawem, raz w miesiącu zamienia się w największy w Polsce Jarmark Antyków i Rękodzieła.

GPS:

  • 51.54105, 20.1369

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply