Spichrze w Grudziądzu

Posted by

Spichrze w Grudziądzu to unikatowa atrakcja turystyczna na skalę Europy. Zaczęły one powstawać w czasach krzyżackich. Pierwszy murowany spichrz Bornwalda datowany jest na lata 1346-1351. W 1504 roku Grudziądz jako nadwiślańskie miasto handlowe, mógł się już pochwalić 14 tego typu budynkami, a sto lat później było już ich 16. Spichlerze o konstrukcji murowano szkieletowej budowano na nadrzecznej skarpie, w wyniku czego od strony wody miały one nawet 6 kondygnacji natomiast od strony miasta były parterowe lub jednokondygnacyjne. W czasie Potopu Szwedzkiego większość spichlerzy spłonęła, z pożogi ocalało jedynie 6 budynków. Z czasem gdy już Wisłą nie była najważniejszym szlakiem handlowym spichlerze straciły na znaczeniu i kiedy przestawały być magazynami były przebudowywane na mieszkania. Większość z nich pełni funkcję mieszkalne do dziś.

GPS: 53.49227, 18.74739

Nawiguj: https://goo.gl/maps/eMVRZW3Rv6nY8cnB6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply