Środa Śląska

Posted by

Ciekawe, ze sporą ilością zabytków miasto powiatowe na Dolnym Śląsku. Miejsce to znajdowało się przy szlaku handlowym łączącym Europę Zachodnią ze Wschodnią, to też szybko powstała tu osada. Miało to miejsce w XII wieku, wtedy miejscowość nazywała się tylko Środa i była znana z odbywających się tutaj w każdą środę targów. Osada przez jakiś czas zaczęto nazywać nawet Nowy Targ, ale po jakimś czasie powrócono do nazwy pierwotnej. Środa przekształciła się w miasteczko za panowania księcia śląskiego Henryka Brodatego w latach 1202-1238. Wtedy też powstało tu wiele budowli, których część przerwała do dziś, sprawiając, że miasto warto odwiedzić. Prawie przez 600 lat miasto było poza granicami Polski, gdyż w 1335 roku zostało włączone do Królestwa Czeskiego. Pod ich panowaniem miasto w XV wieku przeżyło najazd husytów i poważnie wtedy ucierpiało. Od 1741 roku Środa znalazła się pod panowaniem pruskim i do Polski powróciła dopiero po II wojnie światowej. Najbardziej ciekawa jest historyczna, centralna część miasta, którą okalały mury miejskie z końca XIII–XIV w., częściowo zachowane do dziś. Najciekawsze budynki skupiają się wokół Rynku Dolnego z fontanną, są nimi: ratusz (obecnie muzeum) z drugiej połowy XIV w., kościół par. pw. św. Andrzeja, z XIII w., kościół, obecnie par. pw. Podwyższenia Krzyża, z połowy XIV w., dzwonnica, z pierwszej połowy XV w., ruina zamku przy ul. Cmentarnej i wiele innych historycznych zabudowań. Miast rozsławił też Skarb średzki, który ukryto tu prawdopodobnie w II połowie XIV w., a odnaleziono podczas prac budowlanych w 1985 i 1988 roku. Jego najcenniejszym elementem jest korona składająca się z 12 elementów. Każdą część wieńczy wyobrażenie orła. Została ona wykonana w drugiej połowie XIII w. Do skarbu należą również: kolista zapona, ozdobiona pośrodku kameą z chalcedonu, złote zawieszki oraz srebrne i złote monety. Warto dodać, że przed wiekami środa słynęła też z produkcji wina, więc najważniejszą, cykliczną imprezą jest tu „Święto Wina w Mieście Skarbów”. Zapomniana przez wiele lat tradycja odżyła na nowo w 2005 roku i odbywa się w każdy drugi weekend września. Jest to impreza dwudniowa. Pierwszy dzień poświęcony jest konferencji winoroślarzy i winiarzy, a drugi to festyn etniczno-historyczny, oraz jarmark o charakterze średniowiecznego targu, na którym odbywa się prezentacja win i produktów lokalnych oraz pokaz dawnej sztuki rzemieślniczej.

GPS:

  • 51.16363, 16.59524

Nawiguj: https://goo.gl/maps/xqrMi9ht1Dy

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply