St. Mathilde – Quedlinburg

Posted by

Współrzędne GPS:
51.79171105809654, 11.140360406181092
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Choć jednonawowy, neogotycki kościół wzniesiono wyżej na wale muru miejskiego, jest on ukryty przed oczami zwiedzających miasto.

Był to pierwszy ukończony kościół autorstwa znanego architekta Friedricha von Schmidta (okres budowy 1854–58) i jednocześnie drugi najmłodszy w mieście Quedlinburg. Schmidt był jednym z najważniejszych artystów neogotyckich w Austrii. Do jego najwybitniejszych dzieł należą prace przy budowie katedry w Kolonii i budowie wiedeńskiego ratusza oraz restauracja katedry św. Szczepana. Kamień węgielny pod kościół św. Matyldy położono 7 lipca 1854 r. , a 6 czerwca 1858 r. został on poświęcony przez biskupa Konrada Martina z Paderborn i poświęcony św. Matyldzie , żonie króla Henryka I.

Dzięki swojej prostej architekturze kościół dobrze wpisuje się w średniowieczny krajobraz miejski.

Niewielka kamienna wieżyczka dachowa nad wschodnią ścianą szczytową musiała zostać rozebrana na przełomie stycznia i lutego 1984 roku ze względu na uszkodzenia konstrukcyjne. Pierwsze kamienie spadły z wieżyczki dachowej już w Boże Narodzenie 1983 roku. Dzwon przechowywany był w kościele do 2007 roku, następnie na dawnej plebanii do 2021 roku. W dniu 18 czerwca 2021 roku na pozostałym pniu starej kamiennej wieży postawiono nową drewnianą wieżę oraz ponownie osadzono dzwon. Prace nad nową wieżą oficjalnie dobiegły końca. Od tego dnia działa także dzwon.

Duże okna po obu stronach nawy wpuszczają do wnętrza dużo światła. Po wejściu do środka od razu rzuca się w oczy nowoczesny ołtarz. Po przeprojektowaniu sali chóru w 1953 roku artysta z Halle Meinolf Splett stworzył ten tryptyk nad tabernakulum . Na środkowym polu Chrystus siedzi z ręką podniesioną do błogosławienia i głoszenia, w otoczeniu aniołów i świętych. Na bocznych skrzydłach znajduje się kaplica św. Matylda jest przedstawiana jako królowa i założycielka klasztoru, jako patronka tego kościoła oraz jako matka i dobroczyńczyni.

Gotycka Pieta (ok. 1400 r.) znajdująca się na małym ołtarzu bocznym, wykonana przez nieznanego artystę, znajdowała się w kościele św. Wiperti jeszcze kilka lat temu.

Po stronie chóru znajdują się trzy okna ze szkła ołowiowego z witraży kolońskich . W środku widoczna św. Matylda, obok niej patronka archidiecezji Paderborn św. Liboriusz , w lewym oknie patroni kolegiaty św . Dionizjusz i św. Serwacy , w prawym syn Mattyldy Bruno i św . jej prawnuk św. Heinrich. Grad uszkodził dwa z dużych okienPoważnie uszkodzony w sierpniu 2011 roku i odrestaurowany przez witraż Schneemelchera w Quedlinburgu. Witraże nad wejściem do kościoła wykonała ta sama firma i zostały zaprojektowane w stylu nowoczesnym przez regionalnego artystę i zamontowane podczas remontu w 2003 roku.

Drogi krzyżowe wykonane z piaskowca pochodzą od rzeźbiarza Mormanna. Podczas remontu w 2003 roku odrestaurowano boczne okna, przybliżając je do pierwotnego wyglądu.

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply