St. Nikolaikirche Creuzburg

Posted by

Współrzędne GPS:
51.052904417702536, 10.248237514664327
Kraj / województwo:
Niemcy
Opis atrakcji:

Nikolaikirche to protestancki kościół parafialny w Creuzburgu w Turyngii, w dzielnicy Wartburg – został założony jako obiekt sakralny przez landgrafów z Turyngii i był jednym z pierwszych protestanckich kościołów miejskich w Turyngii . Po wielkim pożarze w 1765 roku Goethe odwiedził spalone ruiny kościoła i podjął próbę ich odbudowy. Ma zatem ogromne znaczenie dla historii miasta i kościoła, a także jest zabytkiem architektury w rozumieniu ustawy o ochronie zabytków Turyngii.

Kościół składa się z romańskiego chóru od strony wschodniej, którego budowę rozpoczęto wkrótce po 1200 roku oraz nawy z żółtawego piaskowca, wznoszonej od 1220 roku. Pomimo znacznych zniszczeń w czasie pożaru miasta i pod koniec wojny, w prezbiterium zachowały się oryginalne pozostałości pierwotnych arkad. Wyjątkowy efekt architektoniczny dodatkowo wzmacnia półkulista kopuła i romańskie okna.

dodał: Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply