Stacja Białowieża Pałac

Posted by

Współrzędne GPS:
52.699480, 23.847033
Kraj / województwo:
Polska / podlaskie
Opis atrakcji:

Stacja powstała na potrzeby rezydencji carskiej, dla Aleksandra III w 1894 roku. Car przyjeżdżał tu na polowania. Początkowo pełniła ona też funkcję stacji towarowej, ale gdy powstała nico później stacja Białowieża Towarowa, na tej przy pałacu zatrzymywały się już tylko pociągi pasażerskie. W okresie międzywojennym stacje jak i pocarską rezydencję wykorzystywał też prezydent RP Ignacy Mościcki, który zapraszał tu gości też na polowania.

Drewniana stylowa stacyjka została zniszczona w czasie II wojny światowej, potem powstał tu budynek stacyjny w stylu PRL-u. Linia kolejowa do Hajnówki funkcjonowała do 1993 roku, potem z powodu nieopłacalności przewozów została zamknięta. Z czasem uległ zniszczeniu nieużywany powojenny budynek stacji i niezagospodarowane miejsce straszyło turystów.

Przełom nastał w latach 2014-2015, kiedy przystąpiono do rekonstrukcji starej carskiej stacji i rewitalizacji peronu. Odbudowany budynek nie jest wierną kopią XIX wiecznej budowli, ale wyglądem do niej nawiązuje. W obecnych czasach nie było już tyle miejsca, by go wiernie odtworzyć i musiano go trochę „okroić”. Jest też ustawiony odwrotnie, tyłem do parku pałacowego, oryginalnie był po drugiej stronie torów, zwrócony frontem do parku.

Na dawnym peronie urządzono Park Wiedzy i Zabawy, ścieżkę dydaktyczną, Aleję Gwiazd Puszczy Białowieskiej oraz ogród angielski. Wstęp na teren stacji jest odpłatny.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply