Stare Miasto w Lublinie

Posted by

Starym miastem w Lublinie określa się dziś średniowieczną część miasta w obrębie murów obronnych, którą wyznaczają ulice Królewska, Podwale, Kowalska i Lubrtowska. Mury starego miasta powstały 2 połowie XIV wieku na mocy przywileju króla Kazimierza Wielkiego. Dawniej otaczały całe miasto posiadały dwie bramy Krakowską i Grodzką, oraz liczne baszty. Na przestrzeni wieków zmieniała się zabudowa starego miasta, czy to w wyników pożarów czy trendów w architekturze.

Dziś to najchętniej odwiedzane miejsce w Lublinie, jest popularne wśród turystów jak i samych mieszkańców. Turyści pierwsze swoje kroki kierują przeważnie do Zamku – https://grupabiwakowa.pl/zamek-w-lublinie, lecz należy zwrócić uwagę, że nie należy on do starego miasta. Wejdziemy do niego dopiero bramą Grodzką lub Krakowską. Zaraz po ich przekroczeniu możemy podziwiać piękne stare kamienice. Są to przeważnie budowle renesansowe i klasycystyczne, niektóre pięknie wyremontowane inne czekają na swoją kolej.

Ponadto na starym mieście warto zobaczyć neogotycką Wieżę Trynitarską z platformą widokową i Muzeum Archidiecezjalnym. Plac Łokietka to centralny punkt starego miasta, koniecznie trzeba przejść Traktem Królewskim, zobaczyć Teatr Stary, Trybunał Główny Koronny, Plac po Farze, Bazylikę św. Stanisława Biskupa Męczennika i Archikatedrę. Niedawno też udostępniono dla turystów zespół renesansowych piwnic winiarskich z unikatowymi malowidłami pochodzącymi z XVI wieku, zwane Piwnicami pod Fortuną.

Oprócz muzeów i zabytków czekają na nas tu liczne restauracje i puby. Tętnią one życiem zarówno w dzień jak i do późnych godzin nocnych. Stare miasto jest też pięknie oświetlone nocą, dlatego warto też wybrać się tu na spacer po zmierzchu.

GPS: 51.24796, 22.56801

Nawiguj: https://goo.gl/maps/8SW85Z1YgfvTikFb7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply