Stari grad Cazin

Posted by

Wyobrażacie sobie meczet w ruinach średniowiecznej twierdzy? Taki obrazek możecie zobaczyć w Bośni i Hercegowinie w mieście Cazin. Cazin znajduje się przy głównej drodze łączącej Bihać i Velika Kladuša. Nie znajdziemy tu zbyt wiele zabytków, ale warto odwiedzić starą część miasteczka, w której oprócz niewielkiego starego miasta, na wzgórzu znajdziemy ruiny średniowiecznej twierdzy. Pochodzi ona prawdopodobnie z 1522 roku. W 1577 roku miasto zostało zajęte przez wojska osmańskie, a kilka lat później umocnili oni jeszcze bardziej tutejszą twierdzę.

Pierwotnie forteca posiadała cztery wieże i potężne mury obronne, wybudowano ją na wzgórzu o wysokości 376 m n.p.m., na powierzchni 5 hektarów. Meczet Gradska Džamija w murach twierdzy wybudowano w 1576 roku. Zamek w 1851 roku został opuszczony, a kilka lat później, w 1879 zniszczono meczet. Jednak w tym samym roku wybudowano nowy meczet i minaret, który w owych czasach był jednym z największych meczetów w Bośni i Hercegowinie. Stare miasto Cazin z meczetem zostało uznane za narodowy zabytek Bośni i Hercegowiny.

GPS: 44.96917, 15.94302

Nawiguj: https://goo.gl/maps/kBpKeBVExPNFrvNHA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply