Stari grad Ostrožac

Posted by

Zamek Ostrožac położony jest w miasteczku Ostrožac na Uni, w północno-zachodniej Bośni. Zbudowano go na wzgórzu nad miasteczkiem prawdopodobnie w XIII wieku. Właścicielami twierdzy i tutejszych włości byli wtedy chorwaccy książęta Babonić-Blagajscy, którzy potem przybrali nazwisko Ostrośki. W 1579 roku tutejsza twierdza i sąsiednia w Cazin została zdobyta przez wojska tureckie i stały się częścią Imperium Osmańskiego. Zamek został zniszczony w 1661 roku podczas ataku armii Petara Zrinskiego. Żołnierze po zdobyciu twierdzy spalili ją.

Jeszcze w XIX wieku zamek miał właściciela, był nim oficer armii Austro-Węgierskiej Lothar von Berks, który w owym czasie przebudował ruiny zamku, stawiając tu okazały rodzinny pałac. Obecnie ruiny warowni i pałacu udostępnione są odpłatnie do zwiedzania. Częściowo odrestaurowany obiekt nosi jeszcze ślady ostatniej wojny na Bałkanach. Na pierwszym dziedzińcu znajdziemy plenerową wystawę rzeźb, w tym miejscu od 1969 organizowane są plenery artystyczne. W sezonie letnim na terenie zamku organizowane są liczne imprezy i koncerty. Z Zamku roztaczają się też piękne widoki na Dolinę Uny.

GPS: 44.90535, 15.93727

Nawiguj: https://goo.gl/maps/YNsaYNyBpnPud2WD7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply