Grupa Biwakowa to serwis dla osób kochających podróże i caravaning. Lubiących biwakowanie na dziko lub na campingach. To również mapa campingów, darmowych miejsc biwakowych oraz atrakcji turystycznych. Darmowe miejsca biwakowe, campingi i pola namiotowe to nasza domena.
Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego znajdziemy pięć ciekawych nieczynnych ewangelickich cmentarzy. Znajdują się one przeważnie przy nieistniejących osadach takich jak Zietenfier (Sitno), Steinbuscher Glashütte (Podszkle), Springe (Dąbrowa), Lüdertswalde bei Mariental i jeden, w nadal zamieszkałym Ostrowitem. Charakteryzują się one nietypowymi kamiennymi nagrobkami w kształcie pnia drzewa, symbolizujące ścięte drzewo życia. Są one tak dokładnie odwzorowane, że po latach, kiedy częściowo pokryły je porosty, trudno je odróżnić od prawdziwych pni. W Springe jest też ciekawy nagrobek w kształcie otwartej księgi. Od 2014 roku DPN przystąpił do odnowienia cmentarzy, teren nekropoli oczyszczono, ogrodzono i ustawiono tablice informacyjne, na których wyczytamy historię danego miejsca. I tak dowiemy się, że wieś Spinge powstała po wojnie 30 letniej jako folwark i owczarnia. Istniał tu młyn wodny i cegielnia. Powstała tu nawet kolejka przemysłowa o długości 22 km, którą wywożono z wioski mleko sery i cegły. W czasach swojej świetności wieś zamieszkiwało 212 osób. Po drugiej stronie drogi, na przeciw cmentarza funkcjonowała szkoła, a kawałek dalej karczma. Wieś wyludniła się w 1932 roku. Dziś miejsce po wsi znajduje się w pobliżu przysiółka Moczele.
Galeria:
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.