Stary Ratusz we Wrocławiu

Posted by

Położony w centralnej części wrocławskiego rynku Stary Ratusz we Wrocławiu, to jeden z piękniejszych i cenniejszych zabytków Wrocławia. Jest też jednym z najlepiej zachowanych ratuszy w Polsce. Obecny budynek to wynik etapów budowlanych trwających w sumie 250 lat. Powstawał od XIII wieku aż po wiek XVI. Podczas ostatnie wojny ratusz miał sporo szczęścia jego sklepienie przebiła bomba lotnicza, lecz nie eksplodowała. Ostatnią poważną renowację przeprowadzono tu w końcu lat 80. XX wieku.

Budynek ratusza leży na planie prostokąta, posiada piękne elewacje i północno-zachodnim narożu wieże ratuszową. W wieży znajduje się najstarszy w Polsce dzwon zegarowy z 1368 roku. Wieża nie jest udostępniona turystycznie. Zwiedzić natomiast możemy Muzeum Sztuki Mieszczańskiej mieszczące się w budynku rausza. Muzeum otwarte jest codziennie oprócz poniedziałków, w środę zwiedzanie jest darmowe. W piwnicach Ratusza znajduje się Piwnica Świdnicka, jeden z najstarszych lokali gastronomicznych w Europie. Działała ona już od 1332 roku jako pijalnia piwa.

GPS: 51.10955, 17.0321

Nawiguj: https://goo.gl/maps/D8jQHzf6exuyPaFYA

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply