Stary Sącz

Posted by

Stary Sącz to niewielkie miasteczko na wypłaszczeniu Kotliny Sądeckiej, w widłach rzek Dunajca i Popradu. Położone jest na południe od Nowego Sącza w województwie małopolskim, na wysokości ok. 320 m n.p.m. Historia miasta sięga 1257 roku, kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy nadał księżniczce węgierskiej Kindze ziemię sądecką. W mieście nie zachowało się zbyt wiele zabytków, gdyż wielokrotnie nawiedzały go pożary, największe straty poczynił ten z 1795 roku. Spłonęło wtedy prawie całe miasto, ocalał jedynie kamienny dom mieszczański z XVII w., zwany „Domem na Dołkach”. Nie zachował się natomiast ratusz i siedziba gminy znajduje się w budynku folwarcznym dawnego klasztoru franciszkanów. Natomiast zachowa się tu średniowieczny rynek, który uznano za rezerwat urbanistyczny. W pobliżu rynku znajdziemy klasztor Klarysek z gotyckim kościołem pw. św. Trójcy i św. Klary. Ciekawostką natomiast jest tu Brama Szeklerska, która jest darem Siedmiogrodzkiego Stowarzyszenia Światowego Związku Węgrów. Stoi koło klasztoru który ufundowała węgierska księżniczka Kinga. Podobne konstrukcje możemy podziwiać w rumuńskim Siedmiogrodzie, na terenach zamieszkiwanych przez węgierskich Szeklerów.

GPS:

  • 49.5633, 20.63616

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Z2d4Vug3yMq

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply