Stawy Milickie

Posted by

Stawe Milickie położone są na północ od Wrocławia na granicy województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego. Skupiają się one głównie w okolicach miejscowości Milicz i Żmigród. Jest to największy w Europie ośrodek hodowli karpia, które hoduje się tu w ponad 285 stawach, o łącznej powierzchni 77 km2. Jednak nie są to najważniejsze walory tego miejsca, gdyż częściowo zdziczałe stawy są pięknym terenem do spacerów i wędrówek połączonych z podziwianiem przyrody, a w szczególności obserwacji ptaków, których naliczono tu 276 gatunków. Mają tu swoje tereny lęgowe m.in. żuraw, łabędź niemy, gęś gęgawa, orlik krzykliwy, bielik, kania ruda i wiele innych innych. Inne ciekawe gatunki, które tu spotkamy to trzmielojad, kania czarna, podgorzałka, gągoł, jastrząb, cyraneczka, kszyk, kureczka nakrapiana, sieweczka rzeczna, bocian czarny, czapla purpurowa i biała, kobuz oraz rybołów. Nic dziwnego, że w 1963 roku kompleks stawów w Dolinie Baryczy, o powierzchni 5324,31 ha, zaczęto chronić rezerwatem, a od 1995 rezerwat Stawy Milickie został wpisany na listę terenów chronionych w ramach konwencji ramsarskiej. Dodatkowo chroniony jest też w ramach Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy. Stawy Milickie są też największym w Polsce rezerwatem przyrodniczym i jednym z cenniejszych ośrodków ornitologicznych w Europie. Teren rezerwatu podzielony jest na kilka stref – Kompleks Stawno, Kompleks Radziądz, Kompleks Ruda Sułowska, Kompleks Jamnik i Kompleks Potasznia.

Dokładniej poszczególne kompleksy i inne ciekawe miejsca w okolicy opiszę w osobnych wpisach, dziś chciałbym tylko ogólnie przybliżyć cały region. Oczywiście Stawy Milicki to nie tylko ptactwo, spotkmy tu też grubszą zwierzynę jak: dziki, sarny, jelenie, łanie i lisy. Bardzo bogata jest też flora stawów. Oczywiście króluje tu roślinność szuwarowa z trzciną pospolitą na czele, oraz pałką szerokolistną, skrzypem bagiennym, łączeniem baldaszkowym, strzałką wodną, różnymi gatunkami sitów, oraz jaskier wielki i rdest ziemnowodny. Na powierzchni wody i jej sąsiedztwie występuje grzybień biały, grążel żółty, żabiściek pływający, mozga trzcinowata, kropidło wodne, jeżogłówka gałęzista, jeżogłówka pojedyncza, manna mielec, szczaw lancetowaty, kosaciec żółty, jaskier wodny i pływacz zwyczajny, rogatek sztywny, wywłócznik okółkowy, knieć błotna, jaskier płomiennik, smółka pospolita, firletka poszarpana, jaskier ostry, chaber łąkowy i trzcinnik lancetowaty. Doliczono się tu aż 250 gatunków glonów. Wokół stawów przez najciekawsze tereny poprowadzono liczne szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, oraz rowerowe. Infrastruktura turystyczna jest tu na wysokim poziomie, przygotowano tu wiele miejsc odpoczynku, wiat, czatowni, wież widokowych, ławek i miejsc na piknik. Kompleks stawów jest też zabytkiem techniki, gdyż niesamowita jest tu cała infrastruktura kanałów, jazów i przepustów. To myśl techniczna Cystersów, którzy w XIII wieku założyli Stawy Milickie. Część z nich powstała w nieckach powstałych po wydobyciu rudy darniowej, z której budowano tu też domostwa, kilka takich chat zachowało się nawet do dziś. Tak więc Stawy Milickie to ciekawy kierunek na kilkunastodniowy odpoczynek, turyści ceniący sobie spokój, ciszę i łono natury na pewno nie będą się tu nudzić. Do poznania tego regionu pomocna na pewno będzie dwu częściowa mapa Stawy Milickie – Wydawnictwa Compass, którą bez problemu zakupicie w internecie.

GPS: 51.52394, 17.43249

Nawiguj: https://goo.gl/maps/SR8xqLvu5ZC2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply