Stećci w Monjići – nekropolia Kaurlaš

Posted by

Podróżując po Bośni i Hercegowinie dosyć często można natrafić na stare średniowieczne cmentarzyska z monolitycznymi kamiennymi pomnikami. Takie nekropolie możemy też spotkać na terenach dzisiejszej Serbii, Czarnogóry i Chorwacji. Te kamienne nagrobki nazywają się Stećak, potocznie nazywane Stećki. Najbardziej znane miejsce w Bośni i Hercegowinie z takimi nagrobkami znajduje się w Radimlji. Są one tu odrestaurowane, lecz miejsce jest już komercyjne, biletowane i pełne autokarów, oczywiście jest też na naszej mapie atrakcji – https://grupabiwakowa.pl/stecki-bogomilow-w-radimlji

Jednak dużo ciekawsze, bynajmniej dla mnie są cmentarzyska zapomniane, zagubione gdzieś w górach, czy w wioskach do których nie zagląda żaden turysta. Nie znajdziemy o nich informacji w przewodnikach, ciężko nawet znaleźć takie miejsca w sieci. Często odkrywamy je przypadkiem i takim właśnie miejscem jest nekropolia w Monjići. Monjići to niewielka wieś w w gminie Novi Travnik przy drodze R439, gdzie znajdziemy ciekawe cmentarzysko Kaurlaš. Możemy tu podziwiać 45 stećci, 8 grobowców krzyżowych i 1 nişan czyli stelle osmańską. Zespół cmentarny w Monjići znajduje się na liście zabytków narodowych Bośni i Hercegowiny.

GPS: 44.07587, 17.65159

Nawiguj: https://goo.gl/maps/CLkJnLyKY7eaxgui8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply