Stralsund

Posted by

Niemieckie miasto Stralsund położone nad Morzem Bałtyckim i cieśniną Strelasund, nazywane jest często bramą Rugii. To właśnie stąd potężnym mostem przez cieśninę dostaniemy się na niemiecką wyspę. Początki Stralsund sięgają drugiej połowy XII wieku, a prawa miejskie miejscowość otrzymała w w 1234 r. Miasto ze względu na swoje nadmorskie położenie szybko się rozwijało i stało się wielkim ośrodkiem handlowym. Był okres kiedy tutejszy port był najważniejszym w północnej Europie, a pod flagami Stralsund pływało przeszło 300 statków. W czasie II wojny światowej miasto zamieniono w duży ośrodek przemysłowy, przez co stało się celem alianckich nalotów. Po wojnie Stralsund znalazło się w granicach Niemieckiej Republiki Demokratycznej i zostało ozdobione charakterystycznymi dla tego okresu budynkami z wielkiej płyty. O zabytkowe stare miasto i port też nie szczególnie dbano. Dopiero po zjednoczeniu Niemiec, po kilku latach miasto odzyskało swój dawny blaski. W 2002 Stare Miasto Stralsundu i starówka Wismaru zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oczywiście najwięcej zabytków skupia stare miasto ze swoim przepięknym i charakterystycznym ratuszem miejskim położonym przy Starym Rynku. Znajdziemy tu też dwa bardzo ciekawe kościoły, św. Mikołaja i XIII wieczny monumentalny gotycki kościół Mariacki, na którego szczycie znajdziemy taras widokowy. W Stralsund zachowały się też dwie bramy miejskie, a było ich w sumie 11. Warto też odwiedzić tutejszy port, w którym cumuje zabytkowy trójmasztowy żaglowiec Gorch Fock, a w dawnym klasztorze św. Katarzyny urządzono Muzeum Morskie. Z portu możemy podziwiać też potężny most łączący Stralsund z wyspą Rugia. Natomiast na najmłodszych czeka tu największe oceanariów w tej części Europy.

GPS:

  • 54.31462, 13.09106

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply