Strażnik Wieczności (Grauer Man)

Posted by

Tajemnicza, kamienna figura przy Drodze Wieczność w Górach Bystrzyckich. Stoi w miejscu, gdzie prawdopodobnie w 1872 roku zamarzł mieszkaniec okolicznej wsi. Pewności jednak co to okoliczności postawienia Strażnika Wieczności nie ma. Mogło być tak, że służył po prostu jako drogowskaz do wsi Pokrzywno (niem. Nesselgrund). Nazwa ta wyryta jest na mufce kamiennego pana. Kiedyś teren był niezalesiony – można w sieci znaleźć stare zdjęcie, jak posąg stoi na otwartej przestrzeni – teraz jest przy drodze leśnej. Pod koniec lat 60. rzeźba została zniszczona. W 1989 zrekonstruował ją Andrzej Pękalski przy pomocy członków Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich – Zbigniewa Osińskiego i Jacka Pawłowskiego. Żeby zobaczyć Strażnika Wieczności, można albo zrobić dłuższą wycieczkę przez góry, albo podjechać autem do okolicznych zabudowań. Najbliższa miejscowość to wieś Huta.

GPS: 50.330693, 16.533079

Nawiguj: https://goo.gl/maps/xdVnE1VtsCAFYeUEA

Dodała: Katarzyna Karpa

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply