Svitavy

Posted by

Współrzędne GPS:
49.756092, 16.469526
Kraj / województwo:
Czechy / Pardubický kraj
Opis atrakcji:
Svitavy to miasto w Czechach, na Morawach, w kraju pardubickim. Centrum miejscowości może poszczycić się wspaniałym rynkiem z podcieniowymi kamienicami. Arkady ciągną się wzdłuż naprawdę długiego rynku i są najdłuższe w całych Czechach. Kryjąc w sobie liczne restauracje i małe sklepiki. Wyraźną dominantą rynku stanowi kościół Nawiedzenia Marii Panny, a równie godne uwagi są wnętrza romańskiego kościoła św. Ilii. Miasto Svitavy jako pierwsze w Republice Czeskiej otrzymało nagrodę za rewitalizację centrum miasta.

W mieście znajduje się też nietypowe muzeum, jest to wystawa pralek i sprzętu do mycia. Warto też wiedzieć, że urodził się tu Oskar Schindler, nazista i agent niemieckiego wywiadu, który jednocześnie uratował ponad 1200 Żydów przed deportacją do obozów koncentracyjnych, podczas II wojny światowej. Drugą ważną postacią urodzoną w Svitavach jest Valentin Oswald Ottendorfer, mecenas sztuki niemieckiej narodowości i twórca wielu budowli w mieście. Dom Ottendorferów mieści obecnie Muzeum Esperanto.

Zobacz na pełnej mapie Svitavy

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply