Synagoga Pod Białym Bocianem

Posted by

Synagogę Pod Białym Bocianem we Wrocławiu znajdziemy przy ulicy Pawła Włodkowica 5a. Jest obecnie jedną z dwóch czynnych synagog w mieście i główną synagogą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Współtworzy ona Dzielnicę Czterech Wyznań – https://grupabiwakowa.pl/dzielnica-czterech-wyznan.

Nazwę synagoga wzięła od wcześniejszej nazwy gospody, która tu kiedyś stała. To właśnie na jej miejscu w 1827 roku rozpoczęto budowę świątyni. Zaprojektował ją wybitny architekt Carl Ferdynand Langhans. Budowla została oddana Żydom w 1847 roku i służyła liberalnej frakcji gminy żydowskiej.

Jednak w 1872 r. przejęli ją Żydzi konserwatywni, co wymusiło przebudowę synagogi, by miała osobne galerię dla kobiet. Dokonali tego w 1905 roku bracia Paul i Richard Ehrlichowie. W 1938 roku podczas „nocy kryształowej” synagoga nie została podpalona, ale zabrano ją Żydom i przeznaczono na warsztat i magazyny.

Po II wojnie światowej społeczność żydowska odzyskała synagogę, ale nie na długo, bo w 1966 roku władze komunistyczne zamknęły świątynię i ulokowano w niej różne instytucje państwowe. Ponownie synagoga wróciła do Żydów w 1996 roku. Od razu przystąpiono do remontu budynku, który skończył się w 2010 roku.

Obecnie oprócz uroczystości religijnych odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, koncerty, przedstawienia i spotkania. Na dziedzińcu działa kawiarnia i żydowska restauracja. Jest tu też Centrum Informacji Żydowskiej.

GPS: 51.10842, 17.02545

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ti4KTFuKWU6Dbs9c7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply