Synagoga w Lesku

Posted by

Przejeżdżając przez „Bramę Bieszczadów”, czyli Lesko, koniecznie musicie zobaczyć tutejszą synagogę. Leska synagoga i kirkut są najbardziej wyraźnymi śladami wielowiekowej historii miasta. Synagoga została zbudowana w latach 1626-1654 na miejscu starej bożnicy, a w 1838 roku została przebudowana. Budynek najbardziej ucierpiał w czasie II wojny światowej, kiedy to hitlerowcy całkowicie zniszczyli wnętrze synagogi.

Po zakończeniu działań wojennych, zdewastowana synagoga stała opuszczona aż przez 10 lat i zaczęła popadać w ruinę. Dopiero kiedy w 1957 roku zawalił się dach przystąpiono do renowacji zabytku. Trwało to wiele lat, a ostatni etap odbudowy zakończył się na początku lat 80. XX wieku. Od tego czasu działa tu Galeria Sztuki Bieszczadzkiej Grupy Twórców,

Wstęp do galerii jest płatny, ale warto to zrobić, choć oryginalny wystrój wnętrza nie zachował się do dziś. Wystawiane tu prace są ciekawe i mogą być fajnym prezentem lub pamiątką z wycieczki. We wnętrzu zachowała się oprawa Aron ha-kodesz, w postaci dwóch kolumn zwieńczonych trójkątnym szczytem. Pośrodku pierwotnie stała żeliwna, altanowa bima. Na ścianach, pomiędzy gzymsami znajdują się półkoliste wnęki na cytaty z Tory.

Bardzo ciekawie prezentuje się bryła synagogi z zewnątrz. Wybudowano ją z otoczaków rzecznych i kamieni ciosanych z dodatkiem cegły. Budowlę na planie prostokąta wybudowano w stylu manierystyczno-barokowym. Uwagę zwraca też narożnikowa wieża, która została podwyższona podczas powojennej odbudowy. Synagogę znajdziemy przy ulicy Berka Joselewicza 16.

GPS: 49.47052, 22.33097

Nawiguj: https://goo.gl/maps/FBVCFuLAPBe6hMpS8

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply