Szentendre

Posted by

Szentendre, po polsku Święty Andrzej, to urocze miasteczko położone nad Dunajem, 20 kilometrów na północ od Budapesztu. Miejscowość tą upodobali sobie wszelakiej maści artyści, którzy w licznych tu galeryjkach prezentują i sprzedają swoją twórczość. Szentendre, to też ulubione miejsce odpoczynku weekendowego dla mieszkańców Budapesztu, którzy latem tu chętnie przyjeżdżają. Praktycznie całe miasteczko wypełniają małe kawiarnie, restauracje i kramiki z pamiątkami, oraz wyrobami rękodzieła, a ulice wypełnione są letnimi ogródkami kawiarnianymi. Będąc w temacie gastronomii trzeba wspomnieć, że w Szentendre znajdziemy też Muzeum Marcepanu. A w małej i wąskiej uliczce, odchodzącej od rynku zjemy ponoć najlepszego lángosza na Węgrzech. Sprawdziliśmy i choć lokalik nie wygląda najlepiej to lángos naprawdę jest pyszny, robi się tu go na wiele sposobów. Miasto, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1009 może poszczycić się też wieloma zabytkami oraz muzeami takim jak: ruiny obozu rzymskiego Ulcisia Castra, cerkiew Požarevicka z XVIII wieku, cerkiew Zwiastowania z połowy XVIII wieku, cerkiew Przemienienia Pańskiego, wzniesiona przez fach grabarzy w latach 1741-1776, Cerkiew Belgradzka z ikonostasem z 1790, dawna barokowa cerkiew Opovacska – obecnie ewangelicka oraz kościół katolicki św. Piotra i Pawła , najstarszy w mieście z przełomu XIII i XIV. Muzea, to wspomniane wcześniej Muzeum Marcepanu – ponoć jedyne takie na świecie, Skansen – Muzeum Wsi Szentendre, Muzeum Prawosławnej Sztuki Sakralnej, Muzeum Wina, Muzeum Ferenczyego, Muzeum Margit Kovács, oraz najstarszy na Węgrzech zegar słoneczny. Jeżeli jednak nie interesuje was chodzenie po muzeach i kościołach, to warto tu przyjechać dla samego klimatu tego miejsca. Spacery wąskimi, klimatycznymi uliczkami, zaglądanie w małe zaułki dają wiele frajdy.

GPS:

  • 47.66756, 19.07622

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply