Szentendre

Posted by
No votes yet.
Please wait...

Szentendre, po polsku Święty Andrzej, to urocze miasteczko położone nad Dunajem, 20 kilometrów na północ od Budapesztu. Miejscowość tą upodobali sobie wszelakiej maści artyści, którzy w licznych tu galeryjkach prezentują i sprzedają swoją twórczość. Szentendre, to też ulubione miejsce odpoczynku weekendowego dla mieszkańców Budapesztu, którzy latem tu chętnie przyjeżdżają. Praktycznie całe miasteczko wypełniają małe kawiarnie, restauracje i kramiki z pamiątkami, oraz wyrobami rękodzieła, a ulice wypełnione są letnimi ogródkami kawiarnianymi. Będąc w temacie gastronomii trzeba wspomnieć, że w Szentendre znajdziemy też Muzeum Marcepanu. A w małej i wąskiej uliczce, odchodzącej od rynku zjemy ponoć najlepszego lángosza na Węgrzech. Sprawdziliśmy i choć lokalik nie wygląda najlepiej to lángos naprawdę jest pyszny, robi się tu go na wiele sposobów. Miasto, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1009 może poszczycić się też wieloma zabytkami oraz muzeami takim jak: ruiny obozu rzymskiego Ulcisia Castra, cerkiew Požarevicka z XVIII wieku, cerkiew Zwiastowania z połowy XVIII wieku, cerkiew Przemienienia Pańskiego, wzniesiona przez fach grabarzy w latach 1741-1776, Cerkiew Belgradzka z ikonostasem z 1790, dawna barokowa cerkiew Opovacska – obecnie ewangelicka oraz kościół katolicki św. Piotra i Pawła , najstarszy w mieście z przełomu XIII i XIV. Muzea, to wspomniane wcześniej Muzeum Marcepanu – ponoć jedyne takie na świecie, Skansen – Muzeum Wsi Szentendre, Muzeum Prawosławnej Sztuki Sakralnej, Muzeum Wina, Muzeum Ferenczyego, Muzeum Margit Kovács, oraz najstarszy na Węgrzech zegar słoneczny. Jeżeli jednak nie interesuje was chodzenie po muzeach i kościołach, to warto tu przyjechać dla samego klimatu tego miejsca. Spacery wąskimi, klimatycznymi uliczkami, zaglądanie w małe zaułki dają wiele frajdy.

GPS:

  • 47.66756, 19.07622

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Leave a Reply