Tajny bunkier Tito w Konjicu

Posted by

Współrzędne GPS:
43.634499, 17.994812
Kraj / województwo:
Bośnia i Hercegowina
Opis atrakcji:

Jeszcze do niedawna było to najbardziej tajne miejsce na Bałkanach. W 1953 roku nieopodal Konjic, nad brzegiem rzeki Neretwy, w głębi góry Zlatar rozpoczęto budowę tajnego obiektu. Miał to być przeciwatomowy bunkier dla przywódcy byłej Jugosławii i punkt dowodzenia dla rządu. Była to trzecia w kolejności z najdroższych inwestycji jugosłowiańskiej armii po podziemnym lotnisku Zeljava w pobliżu Bihaciu oraz porcie morskim Lora w Splicie. Budowla kosztowała na dzisiejsze czasy około 4,6 miliarda euro.

Budowę bunkra ukończono w 1979 roku i był to najbardziej strzeżony i tajny obiekt w Jugosławii. Ponoć nawet po rozpadzie kraju władze Bośni i Hercegowiny długo nie wiedziały o jego istnieniu. Bunkier oprócz przywódcy mógł pomieścić 350 osób i mogli oni przebywać pod ziemią aż pół roku, na tyle pozwalały zapasy wody, żywności i paliwa. Obiekt wydrążono w masywie góry Zlatar, więc nie wchodzi się do niego w dół, tylko w poziomie, w głąb masywu górskiego.

Obecnie jest to nadal teren wojskowy z ograniczonym wstępem. Mimo to bunkier można zwiedzić, ale tylko za pośrednictwem lokalnych biur turystycznych. Znajdziemy je bez problemu w centrum miasteczka Konjic. Wycieczka po tajnym obiekcie kosztuje około 10 euro od osoby. Podziemny kompleks zwiedzamy z przewodnikiem. Polecamy to miejsce, bo robi naprawdę niesamowite wrażenie.

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. Miejsce super, przewodniczka opowiadała bardzo ciekawie, całość trwała ok. 2h, zdecydowanie warto. Jedna uwaga do wszystkich wybierających się tam – do bunkra nie da się dojechać od strony Konjica, trzeba jechać od południa przez Spiljanski Most. Nas google poprowadził od północy i niestety nie zdążyliśmy na ostatnie wejście (zwiedzanie jest o 10,12 i 14.00). Musieliśmy przez to zostać na noc w Konjicu i wrócić do bunkra rano.

Leave a Reply