Tapolca

Posted by

Tapolca to miasto w zachodnich Węgrzech, a północ od jeziora Balaton,w Lesie Bakońskim. Miasteczko nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle innych tego typu miasteczek na Węgrzech. Ładnie wygląda termalny miejski staw i jego otoczenie i ktoś mógłby pomyśleć że to wszystko co tu jest ciekawego. Jednak prawdziwa atrakcja Tapolcy kryje się pod miastem. To odkryta w 1912 roku jaskinia zalana termalnymi wodami, które przez cały rok mają temperaturę 20 stopni C. Przepływając przez jaskinię ogrzewają ją, a potem zasilają wodą parkowe jeziorko. W 1942 roku jaskinię objęto ochroną, a od 1982 jest pod ścisłą ochroną. Jaskinia nie jest jakoś bardzo długa bo mierzy około 5 km długości, a zalana jest wodą na odcinku 3 km. Maksymalna głębokość wynosi 4 m. W ciepłej, termalnej wodzie żyją małe ryby Phoxinus phoxinus o długości ok 10 cm. Wejście do jaskini nie wygląda jak wejście do wielu jaskiń, jest to budynek w centrum miasteczka, z którego po schodach schodzimy do termalnej pieczary, ale nim tam zejdziemy pokonujemy trasę edukacyjną przygotowaną w pomieszczeniach budynku. Przy wejściu otrzymujemy okulary 3D i na wielu dużych monitorach możemy zagłębić się w najbardziej znane jaskinie na świecie. Po tych wszystkich prezentacjach schodzimy dopiero do jaskini i idąc skalnym korytarzem dochodzimy do przystani z małymi metalowymi łódkami. Łódki są 3 osobowe i samodzielnie opływamy nimi zalane korytarze jaskini. Wygląda to naprawdę fajnie, woda jest krystalicznie czysta i przybiera różne barwy w zależności od podłoża. Miejscami płyniemy tak wąskimi i niskimi korytarzami, że łódkę wprawiamy w ruch odpychając się rękoma od sklepienia, w miejsca szerszych pomagamy sobie wiosełkiem. Przepłynięcie ok. 300 m.trasy zajmuje tylko jakieś 20 min, a chciało by się więcej.

GPS:

  • 46.88323, 17.4434

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply