Taras widokowy – Laguna Karavasta

Posted by

Karavasta – zatoka Morza Adriatyckiego typu lagunowego u wybrzeży Albanii. Jest to największa laguna w Albanii i jedna z większych w basenie Morza Śródziemnego. Lagunę od Morza Adriatyckiego oddziela wał wydm częściowo porośniętych lasem.

Laguna Karavasta jest siedliskiem ptactwa wodnego, chronionym w Parku Narodowym Divjake-Karavasta. Gniazduje tutaj m.in pelikan dalmatyński (pelikan kędzierzawy). Ze strony www Parku wynika, że przebywa tutaj do 5% populacji tego gatunku.

Dojazd prowadzi przez bardzo zadbane miasteczko Divjaka, a następnie przez las piniowy, w lesie wokół drogi czasami dość wysoko położone drewniane kładki spacerowe, oczywiście jest też kilka bunkrów na skrzyżowaniu. Niedaleko od wjazdu do lasu znajduje się siedziba dyrekcji parku narodowego oraz dość wysoka wieża widokowa (Kulla 360 Grade, GPS: 40.990323, 19.484728) oferująca świetne widoki na otaczający las piniowy oraz wybrzeże – w tym na pobliskie plaże (skorzystanie z wieży widokowej jest płatne).

Dalej trzeba przejechać przez dość tłoczny i gwarny kompleks turystyczny, na końcu drogi asfaltowej przed wjazdem na plażę jest stanowisko, gdzie są pobierane opłaty za wjazd na plażę – natomiast nie ma opłat, jeżeli nie planujemy plażować, a jedynie mamy zamiar odwiedzić taras widokowy nad laguną (trzeba tylko o tym, wspomnieć osobie sprzedającej bilety).

Dojazd do platformy widokowej jest droga gruntową, bez wzniesień – ale niestety na drodze trzeba zachować szczególną uwagę, bo zawiera sporo mniejszych lub większych dołków (niektóre na tyle głębokie, że przy roztargnieniu można nawet uszkodzić miskę olejową w nisko zawieszonym samochodzie – czego zresztą byliśmy świadkami). Dlatego najlepiej sprawdzi się tam samochód troszkę wyżej zawieszony (np. typu SUV) – ewentualnie do rozważenia zostawienie samochodu wcześniej gdzieś przy drodze gruntowej.

Pelikany gnieżdżą się na jednej z wysp dość daleko od platformy – więc dobrze jest zabrać ze sobą lornetkę. Niestety w trakcie naszego pobytu pelikanów na wyspie już nie było – za to kilka sztuk przyleciało pod siedzibę dyrekcji Parku Narodowego – więc można było je zobaczyć z bardzo bliska (wg pracownicy Parku są to pelikany „po przejściach”, które były np. leczone w tym miejscu – mimo, że są już zdrowe, to dość szybko zorientowały się, że można tutaj zdobyć łatwiej pożywienie – stąd regularnie przylatują i spacerują wokół budynku).

GPS: 40.95033, 19.4812

Dodał: Zbigniew Dziok

Zobacz na pełnej mapie Taras widokowy – Laguna Karavasta

 

 

 

 

 

 

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply