Tarnica

Posted by

Tarnica to najwyższy szczyt polskiej części Bieszczadów, góra o charakterystycznym kształcie siodła wznosi się na wysokość 1346 m n.p.m. Panorama z tego szczytu zapiera dech w piersiach, ale by w spokoju kontemplować te widoki, należy się tu wybrać wcześniej rano i najlepiej poza sezonem turystycznym. Tarnica jest najbardziej popularnym celem wycieczek więc można spokojnie powiedzieć, że jest oblegana przez turystów. Większość z nich wybiera najszybszy i najkrótszy niebieski szlak z miejscowości Wołosate, zalicza najwyższy szczyt Bieszczadów i schodzi z powrotem do samochodu. To dobra opcja jak mamy mało czasu, lub pogoda nie nastraja do górskich wędrówek.

Natomiast jeśli mamy więcej czasu i pogoda na to pozwala lepiej wybrać kilkugodzinną trasę okrężną. Jest ona już trochę wymagająca, ale widoki i mniejszy ruch na szlaku wynagrodzą nam trudy wędrówki. Trasa ta zaczyna się z Wołosatego i biegnie czerwonym szlakiem na Przełęcz Bukowską. Do tego miejsca trasa jest mozolna i mało ciekawa, ale od przełęczy wkraczamy już w świat połonin i pięknych widoków. Z przełęczy mamy też ładny widok na Bieszczady Wschodnie po stronie Ukraińskiej, przebiega też tu granica państwa i przekraczanie jej dla selfie może skończyć się w najlepszym wypadku mandatem.

Dalej czerwony szlak wiedzie nas przez Rozsypaniec, Halicz i Kopę Bukowską na Przełęcz Goprowską, gdzie czeka nas ostre podejście na Tarniczkę, a dalej żółtym szlakiem zdobędziemy już Tarnicę. Schodzimy potem niebieskim szlakiem do Wołosatego, gdzie zostawiliśmy samochód. Na Tarnicę dojdziemy też czerwonym szlakiem z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch, oraz szlakiem niebieskim z Widełek przez Bukowe Berdo. Przez Bukowe Berdo możemy też dojść z Mucznego szlakiem żółtym a potem niebieskim. Opcje wejścia z tych miejscowości nie dają jednak możliwości trasy okrężnej i musimy wracać tą samą drogą lub zorganizować sobie transport powrotny.

GPS: 49.0746, 22.72614

Nawiguj: https://goo.gl/maps/2nzSCzub6rS2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply