Telecabina Bușteni – Babele – Peștera

Posted by

Czyli kolej linowa w Rumunii z miasta Buşteni na płaskowyż Bucegi, ze skałami Babele i Sfinks, oraz do Doliny Jałomicy otoczonej ze wszystkich stron górami. Mamy więc naprawdę imponującą trasę do pokonania i jest to chyba jedna z fajniejszych kolejek w Rumunii. Pierwsza stacja kolejki znajduje się w Buşteni, wyjeżdżamy stąd na potężny masyw Bucegów, które właśnie stąd, z Doliny Prahovy wyglądają niesamowicie. Odcinek ten przysporzy nam trochę adrenaliny, gdyż wjeżdżając do góry, chwilami mamy wrażenie, że za chwilę wagonik rozbije się o potężne skały. Środkowa stacja kolejki znajduje się już na szczycie masywu (2290 m n.p.m.), tuż obok mamy najbardziej znane atrakcje Bucegów, skały Babele i Sinks – https://grupabiwakowa.pl/babele-i-sfinks. To też idealne miejsce startu na wędrówkę do najwyższego szczytu Bucegó Omu 2505 m n.p.m., oraz na widokowy szczyt z krzyżem Caraiman 2384 m n.p.m. – https://grupabiwakowa.pl/caraiman-2384-m-n-p-m. Z środkowej stacji możemy też zjechać do Doliny Ialomiței, gdzie znajdziemy ciekawą jaskinię i monastyr Peștera – https://grupabiwakowa.pl/jaskinia-ialomita-i-pustelnia-pestera. W razie bardzo wietrznej pogody, kiedy kolejka jest wyłączana, turystów na szczyt wożą samochody terenowe, które parkują przy dolnej stacji w Buşteni. Na górze też bez problemu taką usługę wykupimy, gdy wiatr nie pozwoli nam zjechać kolejką na dół. Tutejsza kolej linowa, to dzieło komunistycznego przywódcy Nicolae Ceauşescu, który w latach 50-70 postawił też na rozwój turystyki w Rumunii. Budowa tego dzieła rozpoczęła się w 1973 roku, a zakończyła w 1978 r. Drugą część kolejki do Doliny Ialomiței oddano do użytku dopiero w 1982 r. Cena za wjazd z Buşteni na masyw to 70 lei w dwie strony, druga linia w dwie strony to 40 lei. Cały koszt wycieczki wyniesie nas około 100 zł, plus bilet wstępu do jaskini i monstyru Peștera. Dla dzieci przewidziano 50 % zniżki.

GPS:

  • 45.40883, 25.52551

Nawiguj: https://goo.gl/maps/stdWyonZmUz

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply