Temple of Janus Autun

Posted by

Współrzędne GPS:
46.96116, 4.28838
Kraj / województwo:
Francja
Opis atrakcji:

Temple de Janus. Świątynię Janusa, która stoi do dziś, odkopano w latach 2013–2018. Wyjaśniono jej pochodzenie. Pochodzi z okresu galijskiego i III wieku p.n.e. Wiek tego sanktuarium mógł być jednym z powodów, dla których to miejsce topograficzne zostało wybrane na lokalizację nowej stolicy Eduens w czasach augustowskich.

Częściowo odkopano tu też teatr i łaźnie w sanktuarium. Teatr Genetoye ma 116 m średnicy i jest mniejszy niż teatr miejski, ale wciąż wystarczająco duży, aby uczynić go jednym z największych w Galii. Dzielnica rzemieślnicza też skorzystała z 8 lat wykopalisk. Produkcja początkowo skupiała się na metalurgii, by w II wieku zająć się produkcją ceramicznych zastaw stołowych. Zidentyfikowano ponad sto pieców garncarskich. Odkryto także warsztaty tworzenia figurek, powiązane ze słynnym koroplastem Pistillus. Niektóre z tych produktów eksportowano, inne wykorzystywano w samym sanktuarium.

Iras

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply