Tiské stěny

Posted by

Tiské stěny, to jedne z fajniejszych tzw skalnych miast w Czechach. Wśród polskich turystów są mało znane w przeciwieństwie do tych położonych przy naszej granicy. Położone są w południowo-zachodniej części Wyżyny Dieczyńskiej, na Obszarze Chronionego Krajobrazu Łabskie Piaskowce i górują nad miejscowością Tisá, na zachód od miasta Děčín. Są to wysokie, bo dochodzące do 613 m n.p.m. piaskowcowe bloki skalne, tworzące bajkowe formy, słupy, wieże, ściany, jary, wąwozy, kaniony, wąskie korytarze, jaskinie i obszerne place. Wyróżnia się tu dwie części Velkě stěny i Malě stěny. Wędrówka po tym terenie to nie lada frajda, chyba najlepiej zacząć ją przy Turistická chata Tisá, na zachód od centrum miejscowości. Idąc z tego miejsca możemy zatoczyć sobie dwie pętelki po małych i dużych ścianach, nie dublując przebytej trasy. Umożliwią nam to znakowane szlaki i ścieżki, które poprowadzono tak, byśmy zobaczyli najciekawsze zjawiska. Pamiętajmy, że od 1996 roku jest to teren chroniony. Podczas naszej wędrówki Tiské stěny możemy pokonać najpierw górą, a wrócić dołem, zależy to już od nas. Wstęp na teren skalnych ścian jest płatny, a w kasie otrzymamy mapkę z przebiegiem szlaków i nazwami poszczególnych skał. Jako ciekawostkę warto dodać, że do 1818 roku można tu było tylko wejść z przewodnikiem, gdyż teren był zbyt niebezpieczny. Dziś o nasze bezpieczeństwo dbają barierki, poręcze, schody i drabinki.

GPS:

  • 50.78761, 14.02886

Nawiguj: https://goo.gl/maps/8eoueLpLhR62

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply