Tomar

Posted by

Miasto znane głównie z Klasztoru Zakonu Chrystusa – Convento de Christo.
Istniało od czasów rzymskich i nazywało się ono wtedy Sellium. Potem władali nim Maurowie. Po rekonkwiście za siedzibę zakonu obrali sobie to miasto Templariusze. Wybudowali oni na wzgórzu nad miastem już w XII wieku pierwszy kościół i klasztor. Zabudowania do dziś można podziwiać i są one na tyle ciekawe, że zbudowane są na planie szesnastoboku w taki sposób, aby zakonnicy mogli uczestniczyć we mszy na koniach. Klasztor w późniejszych wiekach rozbudowywano. W nim też znajdziemy najsłynniejsze okno w całej Portugalii – przykład stylu manuelińskiego.
Gdy w całej Europie Templariusze zaczęli mieć lekko powiedziawszy kłopoty – tutaj zakon przekształcił się w Zgromadzenie Chrystusa i działa ponoć do dzisiaj.
Pod klasztor można spokojnie wjechać autem i kamperem (wjeżdżają autobusy) – parking 39.604187, -8.417257. W mieście warto zobaczyć starówkę, kościół na rynku, synagogę i muzeum zapałek. W centrum mamy ogromny parking (39.599968, -8.413012).

GPS: 39.60349, -8.41495

Dodała: Aleksandra Ola

Zobacz na pełnej mapie Tomar

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply