Toruń

Posted by

Toruń, to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce i miejsce w którym na świat przyszedł jeden z najsłynniejszych polaków, astronom i twórca heliocentrycznego modelu układu słonecznego Mikołaj Kopernik. Miasto obecnie leży województwie kujawsko-pomorskim, nad rzekami Wisłą i Drwęcą. Jednak zostało ono założone przez naszych ówczesnych wrogów, czyli Krzyżaków. Miało to miejsce w 1230 roku, a dwa lata później Toruń uzyskał już prawa miejskie. Krzyżacy założyli miasto w miejscu dawnego słowiańskiego grodu, a jeszcze wcześniej około 1100 roku p.n.e znajdowała się tu osada łużycka. Miasto przecina granica geograficzna biegnąca z nurtem Wisły, sprawia to, że prawobrzeżna część leży na Pomorzu, natomiast lewobrzeżna część znajduje się już na Kujawach. Województwo kujawsko-pomorskie, na terenie którego leży Toruń to jedyne województwo w Polsce, które ma dwie stolice. W Bydgoszczy mieści się siedziba Wojewody kujawsko-pomorskiego, natomiast w Toruniu natomiast siedziba Sejmiku Wojewódzkiego. Oba miasta też silnie ze sobą rywalizują, jednak turystyczną rywalizację wygrywa Toruń, w którym znajdziemy dużo więcej zabytków, klimat zabytkowego miasta i chyba ciekawszą i bogatszą historię. W XVII wieku Toruń był jednym z największych miast w Polsce, był też potężną twierdzą otoczoną murami. Po rozbiorach Polski miasto było pod rządami Prus i wchodziło w skład Królestwa Prus, jako Prusy Zachodnie ze stolicą w Gdańsku. Po I wojnie światowej Toruń powrócił do Polski w wyniku postanowień traktatu wersalskiego. Miastu udało się uniknąć większych zniszczeń podczas II wojny światowej, dzięki czemu zachował się tu w idealnym stanie średniowieczny układ urbanistyczny. Też dzięki temu w mieście zachował się ogrom zabytków, które z czasem doczekają się osobnych opisów. Do najważniejszych należą Stare i Nowe Miasto, które wraz z ruinami tutejszego zamku krzyżackiego znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na terenie tego centrum historycznego warto wymienić kościoły – gotycką Katedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół św. Jakuba. Inne najważniejsze obiekty starej części Torunia to: Ratusz Staromiejski, Dom Kopernika, Dwór Artusa, Krzywa Wieża wraz z całą infrastrukturą warowną obejmującą mury miejskie, bramy i wieże, planetarium oraz pomnik Mikołaja Kopernika. Większość atrakcji skupia się wokół pięknego rynku z ciekawymi i zabytkowymi kamienicami mieszczańskimi. Miasto słynie też z Pierników Toruńskich, więc nie mogło tu zabraknąć Muzeum Piernika, które też koniecznie trzeba zobaczyć.

GPS: 53.01083, 18.60547

Nawiguj: https://goo.gl/maps/u7rbGFqYp3P2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply