Tracki grobowiec kopułowy – Mezek

Posted by

Współrzędne GPS:
41.735022, 26.101892
Kraj / województwo:
Bułgaria / Obwód Chaskowo
Opis atrakcji:
Wieś Mezek znajduje się około 13 km na południowy zachód od Svilengradu. W nasypie kopca w 1902 roku tutejszy chłop znalazł rzeźbę dzika z brązu naturalnej wysokości o masie 177 kg. Znalezisko znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Stambule w Turcji, ponieważ w 1902 roku obszar ten znajdował się nadal w granicach Turcji. Grób został odkryty przypadkowo przez mieszkańców w 1931 roku. Jest to największy i jeden z najciekawszych i najbardziej imponujących grobowców kopułowych typu mykeńskiego w Tracji. Jest zachowany w całości w oryginalnej formie. Grobowiec pokryty jest imponującym kopcem o wysokości 14-15 mi średnicy u podstawy 90 m. Zbudowany jest z ciosanych bloków kamiennych , łączonych miejscami żelaznymi wspornikami. Do grobowca wchodzi się przez korytarz o długości ponad 20 m. Dalej znajdują się dwa prostokątne przedsionki, a za nimi okrągła komora grobowa z kopułą w kształcie ula.

Na dole znajduje się kamienne łóżko wyrzeźbione z białego tufu ryolitowego. Po lewej i po prawej stronie znajdują się dwie płytkie kamienne urny, które zostały zamknięte kamiennymi płytami. W grobowcu znaleziono dużą liczbę przedmiotów wykonanych ze złota, brązu, żelaza, szkła i ceramiki, które są eksponowane w muzeach w Sofii i Chaskowie. Wśród nich jest złota biżuteria, kolczyki, żelazny napierśnik, naczynia srebrne, złote, brązowe i gliniane, kandelabr z brązu o wysokości 134 cm, ozdobiony dużą statuetką tańczącego satyra.

Uważa się, że grobowiec służył jako świątynia Heroon, w którym kult zmarłej boskiej istoty był czczony poprzez pewne rytuały religijne. Był używany wielokrotnie i najprawdopodobniej służył jako rodzinny grobowiec trackiego arystokraty.. Znaleziono ślady czterech do sześciu pochówków. Sam grobowiec jest wspaniałym dziełem architektonicznym i datowany jest na IV-III wiek p.n.e. Zwiedzanie jest odpłatne i można zakupić bilet łączony, który uprawnia też do zwiedzania ruin zamku w Mezek.

Zobacz na pełnej mapie Tracki grobowiec kopułowy – Mezek

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply