Trackie sanktuarium – Głuche kamienie

Posted by

Współrzędne GPS:
41.727454, 25.955555
Kraj / województwo:
Bułgaria / Obwód Chaskowo
Opis atrakcji:
Miejsce na sanktuarium zostało starannie wybrane - niezwykle piękna, pełna szacunku przyroda i doskonała widoczność we wszystkie strony świata. Wyróżniające się ponad otaczającym terenem, w świadomości starożytnych mieszkańców Rodopów, masywy skalne były święte. Dla Traków wysokość skały symbolizowała rytuał przejścia od codzienności do sacrum. Ten, kto wstępuje po schodach sanktuarium, które prowadzą do nieba, przestaje być człowiekiem i docierając na szczyt, dotknięty pierwszymi promieniami słońca, przenika w inną, nową i czystą przestrzeń.

Głuche kamienie (Глухите камъни) to jeden z największych kompleksów kultów skalnych we wschodnich Rodopach, W latach siedemdziesiątych XX wieku wysunięto hipotezę, że miejsce kultu pochodzi z wczesnej epoki żelaza i że z pewnością funkcjonowało w starożytności i średniowieczu. Święte miejsce było wykorzystywane przez starożytne plemiona Traków, które zamieszkiwały ten obszar. Jest to zespół ponad 200 trapezoidalnych nisz wykutych w monolitycznym bloku skalnym, dwóch wykutych w skale grobowców oraz schodów prowadzących do zbiornika i osady trackiej, która istniała na południe od skały. Do grobowców dojdziemy gruntową drogą i znakowanym szlakiem, spacer w jedną stronę nie zajmie nam więcej niż 45 minut.

Zobacz na pełnej mapie Trackie sanktuarium – Głuche kamienie

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply