Turystyczna Kolejka Wąskotorowa stacja Topiło

Posted by

Historia Kolejki w Puszczy Białowieskiej rozpoczyna się w roku 1916 kiedy to do wywozu drewna z Puszczy Białowieskiej nie wystarczały już konie i postanowiono wybudować sieć tras wąskotorowych, które miały ułatwić i przyśpieszyć pozyskiwanie drewna. Tereny te były wtedy pod wojskowym zarządem niemieckim, a do pracy przy budowie linii wykorzystywano jeńców. Po I wojnie światowej kolej należała do angielskiej firmy The Century European Timber Corporation, która miała prawo do eksploatacji Puszczy Białowieskiej. Na krótko przed wybuchem II wojny światowej przeszła w ręce polskich Lasów Państwowych. W czasie ostatniej wojny Puszczę Białowieską eksploatowali rabunkowo zarówno Niemcy jak i Rosjanie. Po wojnie znów kolej wróciła do Lasów Państwowych i była wykorzystywana masowo do lat 70-tych, jednak z czasem transport samochodowy wyparł kolej i w 1991 roku zaprzestano całkowicie używania kolejki do przewozów towarowych.

Na szczęście drewno zastąpili ludzie i dziś Kolej Leśna Puszczy Białowieskiej wozi turystów. Ze starych traktów kolejowych zachowało się już tylko 123 km torów. Pierwszą trasą turystyczną jaką utworzono był odcinek z Hajnówki do przysiółka Topiło. Ma ona długość 11 km i uważana jest za najciekawszą. Druga trasa prowadzi z Hajnówki do Doliny Rzeki Leśnej i ma długość 6 kilometrów. Bilety na kolejkę można nabyć na stacjach początkowych i końcowych, a aktualny rozkład i cennik najlepiej sprawdzić na stronie miasta Hajnówka – http://www.hajnowka.pl/turystyka-1/169-kolejka-waskotorowa.html. Najbardziej klimatyczna jest stacyjka Topiło, podczas przerwy można się tu posilić w ciekawej restauracji, jest gdzie pospacerować i odpocząć. Możemy tu też zobaczyć starą lokomotywę parową, która kiedyś kursowała po torach Puszczy Białowieskiej.

GPS: 52.639850, 23.622361

Nawiguj: https://goo.gl/maps/nu6zc83XGByfJL9u7

Dodał: Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

One comment

  1. Wspaniałe miejsce, cisza, spokój i natura.
    Przy przystanku kolejki wąskotorowej jest duży parking, WC, duża wiata gdzie można rozpalić ognisko.
    Po drugiej stronie drogi przy lesie urokliwe miejsce z kapliczką.

Leave a Reply