Tvrđava Vrnograč

Posted by

Tvrđava Vrnograč czyli Twierdza Vrnogračka, a raczej jej ruiny znajdziemy w miejscowości Vrnograč, na terenie Bośni i Hercegowiny, w jej północno-zachodniej części. Vrnogračka twierdza została zbudowana w okresie średniowiecza na wzgórzu Brha Pehova, o wysokości 163 m n.p.m. Pierwsze wzmianki o twierdzy można znaleźć w dokumentach z 1456 roku. Potem wiadomo, że zamek przechodził kilka razy z rąk węgierskich do otomańskich, a w 1580 r. decyzją austriackiej rady wojennej twierdza została zniszczona. Jednak w 1636 roku armia osmańska naprawiła mury Vrnograča i obsadziła zamek 100 osobową załogą. Zamek jeszcze przez 200 lat był światkiem wielu potyczek i przechodził z rak do rąk, aż w końcu w 1840 roku został opuszczony i popadł w ruinę.

Dziś już z fortecy niewiele zostało. Choć jest to narodowy zabytek Bośni i Hercegowiny to niewiele tu można zobaczyć. Tak naprawdę budowla lepiej prezentuje się z dołu i z daleka. Dziś trudno go „zdobyć”, gdyż dostępu bronią gęste kolczaste zarośla, przez które przedziera się wąska stroma ścieżka. Na miejscu zastaniemy pozostałości murów, baszty i zarysy murów obronnych. Ściany tutejszej warowni wykonane były z kamienia a ich grubość wynosiła od 80 do 100 centymetrów. Natomiast mury obronne miały grubość 3 metrów.

GPS: 45.16262, 15.95403

Nawiguj: https://goo.gl/maps/ZZQxZKGQN8VcXTg97

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply