Twierdza Asena

Posted by

Współrzędne GPS:
41.986451, 24.873513
Kraj / województwo:
Bułgaria / Płowdiw
Opis atrakcji:
Twierdza Asen jest najbardziej atrakcyjną i najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną wokół Asenovgradu. Znajduje się trzy kilometry na południe od miasta, na skalistym szczycie na lewym brzegu rzeki Asenitsa. Prowadzi do niej widokowa droga zbaczająca na samym początku drogi Asenovgrad - Smolyan.

Naturalny masyw skalny, na którym znajduje się twierdza, ma powierzchnię dwunastu akrów. Dzięki prawie pionowym zboczom, nawet przewieszonym przez rzekę, jest niedostępny ze wszystkich trzech stron. Strategiczne położenie i naturalna ochrona tego obszaru były wykorzystywane od czasów Traków, którzy w V wieku pne. zbudować fortyfikację.

Fakt, że twierdza była w posiadaniu Traków, Rzymian, Bizantyjczyków, krzyżowców, Bułgarów i Osmanów, a także znaleziska archeologiczne znalezione we wszystkich okresach zamieszkania, zachowane w Muzeum Historycznym - Asenovgrad, sprawiają, że średniowieczna twierdza Assen jest jednym z najpopularniejszych miejsc na obszarze Asenovgrad.

W wyniku wieloletnich badań archeologicznych i wykopalisk średniowiecznej twierdzy w całości odkryto fundamenty zamku feudalnego, w skład którego wchodzą zespół budynków mieszkalnych, kościół domowy namiestnika, dwa zbiorniki wodne, wieża forteczna, wszystkie połączone kamiennymi schodami. Pod feudalnym zamkiem znajduje się tzw cmentarz z dobrze zachowanym dwukondygnacyjnym kościołem św. Matka Bożej z Petrich.

Dostęp do kościoła i zamku feudalnego prowadzi wąską ścieżką, po której lewej stronie zachowały się mury o grubości do trzech metrów i wysokości 2-4 metrów. Na dole wytyczono darmowy parking a obok punkt kasowy z przewodnikami i pamiątkami.

Zobacz na pełnej mapie Twierdza Asena

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply