Twierdza Dęblin

Posted by

Twierdza Dęblin zwana przez Rosjan Iwanogorodem nie jest łatwym celem do zwiedzenia, gdyż nadal stacjonuje tu wojsko i większość terenu jest jednostką wojskową, można tylko zobaczyć ją z zewnątrz, lub umówić się na wizytę i oprowadzanie telefonicznie – 601 817 048. Na własną rękę można zwiedzić fort II Mierzwiączka, oraz na lewym brzegu Wisły fort VI Nagórnik i V Borek. Obiekt ten powstał początkowo jako twierdza bastionowa i wznieśli go Rosjanie zaraz po klęsce powstania listopadowego. Autorem umocnień był generał Iwan Dehn, którego dziełem były też twierdze w Modlinie i Warszawie. Od 1878 roku przystąpiono do rozbudowy i przebudowy dęblińskiej twierdzy, nadano jej wtedy charakter fortowy i w czasie I wojny światowej była ona światkiem wielu walk. W okresie międzywojennym twierdzę obsadziło Wojsko Polskie, lecz nie odegrała ona większej roli po wybuch II wojny światowej, została szybko zdobyta przez Niemców, którzy utworzyli tu obóz jeniecki. Po wojnie obiekt i przyległe tereny ponownie zostały przekazane wojsku i do dziś mieści się tu jednostka wojskowa.

GPS: 51.55673, 21.83529

Nawiguj: https://goo.gl/maps/zuyxNdrehdQ2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply