Twierdza Dinogeţia

Posted by

W rumuńskiej Dobruży, na skraju Delty Dunaju i Gór Macin znajdziemy bardzo stare ruiny twierdzy. Początkowo była to dacka osada, a później rzymska twierdza, którą wybudowano na prawym, południowym brzegu Dunaju. Jak wspominał Ptolemeusz, wojska rzymskie podbiły te tereny i zdobyły dacki gród i przekształciły go w graniczną fortecę. Początkowo była to niewielka budowla należąca do systemu obronnego tego regionu i dopiero za czasów Dioklecjana została rozbudowana. Potem jeszcze kilkukrotnie wzmacniano i rozbudowano twierdzę ze względu na inwazje barbarzyńców. Kres budowli przyniósł atak Kutrigarów pod dowództwem Zabergana w 559 roku, warownia została zdobyta i spalona. Częściowo odbudowana, była jeszcze wykorzystywana przez różne wojska jako punk strategiczny do XII wieku, potem opuszczona popadła w ruinę. Resztę zniszczeń dokonał czas i miejsce to przez wieki było zapomniane. Dopiero w 1939 roku rozpoczęły się systematyczne badania archeologiczne i po dziesięciu latach udało się określić wiek fortecy, datowany na II p.Ch. Prace archeologiczne trwają tu do dziś a odkryte pozostałości twierdzy udostępnione są nieodpłatnie do zwiedzania.

GPS: 45.37895, 28.13879

Nawiguj: https://goo.gl/maps/vGwZmdUacxP2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply