Tworylne

Posted by

Bieszczadzkie Tworylne, to nieistniejąca już dziś wieś w Bieszczadach, cel wycieczek dla osób lubiących spokój, ciszę i sielskie krajobrazy. Wieś była bardzo stara, bo pierwsze zapiski o niej pochodzą z 1456 roku, więc była to jedna z pierwszych miejscowości jakie postały pod pasmem Otrytu w Bieszczadach. Wieś w okresie swojej świetności była bardzo duża jak na Bieszczady, liczyła nawet 721 mieszkańców z czego najwięcej było grekokatolików 691, a mniejszość żydowska liczyła 30 osób. We wis była cerkiew św. Mikołaja z 1876 r., dwór rodziny Łęckich, a z racji bliskości granicy również strażnica graniczna. Po wojnie w ramach „akcji Wisła” mieszkańcy zostali przesiedleni, a wieś została kompletnie spalona. Malownicza dolina Tworylnego stała się w 1958 roku planem filmu Rancho Teksas, dzięki któremu powstałą legenda o bieszczadzkich kowbojach. Potem w opuszczonym przez filmowców baraku powstała stanica PTTK „Szept”, którą przez jakiś czas prowadził znany bieszczadnik Henryk Victorini. Do dziś po wiosce niewiele zostało, znajdziemy tu cerkwisko, kryptę grobową, pozostałości kaplicy dworskiej z 1893 r., fundamenty dworu, ślady zabudowań i stare piwnice. Do Tworylnego nie dojedziemy samochodem, musimy się tam wybrać na pieszą wycieczkę, która na pewno zajmie nam cały dzień. Od północy najlepiej trasę zacząć od miejscowości Rajskie, gdzie legalnie dojedziemy do mostu na Sanie, a od południa z wioski Krywe.

GPS:

  • 49.26402, 22.47974

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply