Údolí Doubravy

Posted by

Údolí Doubravy, czyli Dolina Doubravy, to piękny rezerwat przyrody powołany w 1986 roku i położony w Czechach, w Górach Żelaznych na północny wschód od miasta Chotěboř. W miejscu tym przełomowy odcinek rzeki Doubravy tworzy piękną skalistą dolinę, pełną kaskad i wodospadów. Najpiękniejszy i objęty rezerwatem odcinek kanionu, którym płynie Doubrava znajduje się pomiędzy miejscowościami Horní Sokolovec i Bílek. Poprowadzono nim znakowane szlaki turystyczne, którymi możemy przemierzać najciekawsze zakątki rezerwatu i zobaczyć cały przełomowy odcinek rzeki.

Dwa największe wodospady, które tutaj napotkamy mają wysokość 2 i 2,5 metra, pod którymi woda wydrążyła głębokie baseny. Magii temu miejscu dodają wysokie pionowe skały które otaczają dolinę. Na jednej z nich, w miejscu dawnego zamku Sokolov utworzono punkt widokowy. Natomiast w pobliżu Diabelskiego Stołu znajdziemy dwie jaskinie szczelinowe zwane Jaskinią Diabelską i Pustelnią. Długość szlaku przebiegającego dnem doliny wynosi około 4,5 km, na jego spokojne przejście w dwie strony warto przeznaczyć sobie 3-4 godzin. Istnieje też wariant trasy okrężnej, gdyż przez rezerwat przebiegają też inne znakowane trasy, lecz nie są już tak ciekawe i chyba lepiej wrócić szlakiem, który przebiega dnem wąwozu.

GPS: 49.71394, 15.71438

Nawiguj: https://goo.gl/maps/qdLY2iahXgTBB7Fa7

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply