Údolí Jizery

Posted by

Położony u podnóża Gór Izerskich na terenie Geoparku Czeski Raj rezerwat Přírodní rezervace Údolí Jizery u Semil a Bítouchova chroni przepiękny przełom Izery. Rezerwat ma powierzchnię 39,28 ha. i powstał w 1951 roku., ochroną objęto tu formacje skalne i rzadką roślinność naskalną. Rzeka przeciska się tutaj 3 kilometrowym kanionem, który otaczają nawet 100 metrowe urwiska. Aż się nie chce wierzyć, że inżynierowie wcisnęli w tę doliną jeszcze linię kolejową, która by pokonać przełom Izery musi przebić się kilkoma tunelami. Dnem wąwozu wytyczono też znakowany szlak turystyczny w kolorze czerwonym i ścieżką edukacyjną im Riegra (Riegrova stezka), zasłużonego mieszkańca pobliskiego miasta Semily. Pierwotna ścieżka została wytyczona w tym miejscu w 1983 roku, a obecna w 2008 r., Nowa ścieżka edukacyjna (Semily – Spálov) ma 15 przystanków poświęconych ochronie przyrody, faunie i florze, geologii, turystyce oraz ciekawostkom technicznym w dolinie. Tablice informacyjne, zawierające teksty w języku czeskim i angielskim uzupełniają je ilustracje i fotografie.

Niewątpliwą atrakcją na szlaku jest 77 metrowy żelazny pomost zawieszony na skałach, na wysokości 5,5 metra nad lustrem wody. Kolejną atrakcją na szlaku jest zapora i elektrownia wodna w Spálovie. Wodę do turbiny doprowadza wydrążony w skale tunel o długości 1 300 metrów. Na turystów lubiących trochę adrenaliny, na zachodnim brzegu rzeki przygotowano via ferratę – Vodní brána. Znajdziemy tu dwa warianty trasy czerwony i niebieski, przy czym czerwony jest jednokierunkowy a zarazem trudniejszy, można nim pokonać trasę tylko do góry. Niebieski jest łatwiejszy i można nim się poruszać zarówno do góry jak i w dół. Oczywiście by poruszać się tymi trasami trzeba być wyposażonym w sprzęt asekuracyjny, oraz mieć już jakieś doświadczenie w pokonywaniu takich tras.

Wędrówkę przez Údolí Jizery według nas najlepiej rozpocząć przy przystanku kolejowym Spálov. Znajduje się tutaj niewielkie schronisko i restauracja, więc po powrocie z wycieczki można się posilić lub napić coś ciepłego, nie ma też problemu z zaparkowaniem samochodu. Od schroniska w kierunku południowym poprowadzi nas czerwony szlak i ścieżka edukacyjna. Oprócz wspomnianych wcześniej atrakcji na trasie znajdziemy też kilka punktów widokowych. Trasę powrotną możemy przejść górą, na przedmieściach Semily na zachód od czerwonego szlaku poprowadzi nas szlak koloru żółtego, który potem dołączy do szlaku niebieskiego, którym potem zejdziemy w dół do miejsca z którego rozpoczęliśmy wędrówkę. Trasa górą oferuje też kilka punktów widokowych na Údolí Jizery, ale niektóre z nich są już mocno zarośnięte i ograniczają widoczność.

GPS:

  • 50.61712, 15.30843

Nawiguj – https://goo.gl/maps/FgffHn1FGnn

Dodał

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply