Ujście Wisły w Mikoszewie

Posted by

Współrzędne GPS:
54.358854, 18.953946
Kraj / województwo:
Polska / pomorskie
Opis atrakcji:
Ujście Wisły w Mikoszewie nie jest naturalną odnogą rzeki i powstało w wyniku przekopu między Świbnem a Mikoszewem. Nowe koryto rzeki powstało w latach 1891-1895 i pracowało przy nich średnio około 1000 robotników oraz 40 maszyn parowych. Oprócz ochrony przeciwpowodziowej powstał też nowoczesny kanał wodny o długości 7,1 kilometrów, szerokości od 250 do 400 metrów. W wyniku budowy przekopu powstała też Wyspa Sobieszewska. U wylotu kanału do Zatoki Gdańskiej powstała ogromna łacha, nazywana Mewią Łachą, która obecnie chroniona jest 131 hektarowym rezerwatem. Do ujścia Wisły można dostać się ścieżką prowadzącą wzdłuż wału po stronie Mikoszewa, lub plażą wzdłuż brzegu morza. Można też zrobić pętlę, czyli trasę okrężną.

Jeszcze do niedawna dostępny była też tzw kotwica, czyli rodzaj falochronu służący między innymi do usprawniania spływu lodu w głąb Zatoki Gdańskiej. Po śmiertelnym wypadku w 2016 roku, kiedy to zginęła tu tragicznie para młodych osób, wejście na betonowe "molo" jest zakazane. Oczywiście zakaz ten nie jest do końca respektowany, ale jak już koniecznie chcecie go złamać to bądźcie ostrożni. Betonowe ramie jest zalewane wodą i bardzo śliskie. Skośne śliskie betonowe brzegi są pułapką bez wyjścia i bez pomocy innych osób nie wyjdziemy z powrotem na górę. Na wypadek takich sytuacji w kilku miejscach zainstalowano łańcuchy, dzięki którym łatwiej jest się wydostać z wody.

Zobacz na pełnej mapie Ujście Wisły w Mikoszewie

Galeria:

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply