Ulica Piotrkowska w Łodzi

Posted by

Ulica Piotrkowska w Łodzi, jest jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie i liczy sobie około 4,2 km. Zaczyna się na północy przy pl. Wolności a kończy na południu pl Niepodległości. Jest to najbardziej reprezentacyjna ulica miasta, wokół której skupie się życie łodzian i turystów. Pełni ona trochę rolę rynku i starówki, w starych kamienicach i ich podwórkach znajdziemy niezliczoną ilość restauracji i przytulnych knajpek, są też eleganckie sklepy i hotele. Obecnie większa część ulicy zamieniona jest na deptak, ale nie zawsze tak było. Kiedyś Piotrkowska była zwykłą komunikacyjną ulicą, do tego w czasach PRL była zaniedbana i zapuszczona. Dopiero od roku 1990 przechodzi rewitalizację i odzyskała swój dawny blask. Do dziś trwają prace przy odnawianiu pięknych kamienic.

Przy Piotrkowskiej znajdziemy też najważniejsze i najpiękniejsze zabytki miasta, nie sposób ich wszystkich wymienić, bo jest to kilkadziesiąt mieszczańskich kamienic, kościoły, pałace i pomniki. Uwagę zwraca archikatedra Św. Stanisława Kostki, która jest największym kościołem w Łodzi, dostojnie wygląda też potężny Grand Hotel czy Pałac Juliusza Heinzla. Biała Fabryka Ludwika Geyera kryje Centralne Muzeum Włókiennictwa, oczywiście to nie jedyne muzeum przy Piotrkowskiej. Cały trakt ozdobiony jest też rzeźbami z brązu, to Galeria Wielkich Łodzian. Najbardziej znane to pomnik Twórców Łodzi Przemysłowej, czyli dawnych łódzkich fabrykantów, Ławeczka Tuwima, Kufer Reymonta czy Fortepian Rubinsteina.

Inną atrakcją Piotrkowskiej jest Aleja Gwiazd. Łódź ma bardzo duże i długie tradycje filmowe, więc Piotrkowska jak najbardziej zasługuje na takie miejsce. Pierwsza mosiężna gwiazda, wzorowana na tych w Hollywood pojawiła się na deptaku w 1998 roku i była to gwiazda aktora Andrzeja Seweryna. Pomysłodawcą alei, na wzór hollywoodzki, był Jan Machulski. Dziś gwiazd jest już bardzo dużo po stronie wschodniej ulicy swoje gwiazdy mają reżyserzy, operatorzy i kompozytorzy, natomiast po zachodniej znajdziemy gwiazdy aktorów. Po deptaku kursują też riksze, które też są niejakim symbolem dawnej łodzi, możemy z nich skorzystać, gdy pokona nas długość Piotrkowskiej.

GPS: 51.7697, 19.45632

Nawiguj: https://goo.gl/maps/Rddaps6SUFP2

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply