Vârful Omu

Posted by

Vârful Omu jest najwyższym szczytem rumuńskich Bucegów, jednego z najwyższych pasm górskich w Rumunii i całych Karpatach. Szczyt ma wysokość według różnych źródeł od 2505, 2507 do 2514 m n.p.m. Na szczycie znajdują się dwa budynki, stacja meteorologiczna i schronisko turystyczne Cabana Omu, które jest najwyżej położonym schroniskiem w całych Karpatach. Jego historia sięga 1888 roku, ale obecny wygląd, to skutek wielu przeróbek i modyfikacji. W schronisku znajdziemy skromny bufet i około 30 miejsc noclegowych w sali zbiorowej i dwa pokoiki 2 osobowe. Do schroniska nie jest doprowadzony prąd, nie ma też bieżącej wody, za to jest tu doprowadzony gaz ziemny. Tak, Rumuni w czasach komunistycznych doprowadzili na masyw Bucegów rurociąg z gazem ziemnym, więc w sali zbiorowej płonie kominek w którym zamiast polan drewna jest palnik gazowy. Pomimo, że schronisko zaopatrywane jest helikopterem, to ceny są tu przystępne. Nie jest też tu trudno dojść i zdobyć najwyższy szczyt Bucegów, jeżeli na masyw wjedziemy koleją linową to na Omu pozostaje nam kilkugodzinna lekka wędrówka granią. Trasa jak i sam szczyt są bardzo widokowe, a w schronisku warto zanocować choćby dla pięknych wschodów i zachodów słońca w tym miejscu.

GPS:

  • 45.44561, 25.45624

Nawiguj: https://goo.gl/maps/rxroiCMhsFJ2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply