Vârful Peleaga

Posted by

Vârful Peleaga jest najwyższym szczytem rumuńskiego Retezatu oraz siódmym co do wysokości szczytem całej Rumunii. Jej wierzchołek znajduje się na wysokości 2509 m n.p.m. i gwarantuje nam przepiękne panoramy w promieniu 360 stopni. Góry Retezat należą do Karpat Południowych i mają charakter polodowcowy, dzięki temu mamy tu 60 tego typu jezior, które są całoroczne i dodatkowo jeszcze kilkadziesiąt jezior okresowych. Największe z nich to Jezioro Bucura – https://grupabiwakowa.pl/lacul-bucura, które jest zarazem największym jeziorem polodowcowym Rumunii. Niestety by znaleźć się na „dachu” Retezatu potrzeba sporo wysiłku, nie jest to wycieczka na kilka godzin lecz na kilkanaście, a przewyższenia które nas czekają wynoszą średnio 1500 m. Mając auto terenowe możemy sobie ułatwić zadanie dojeżdżając nim do Poiany Pelegii, skąd szczyt można osiągnąć w kilka godzin bez większego wysiłku. Jeżeli nie dysponujemy 4X4 musimy się liczyć z około 12 godzinną wędrówką w obie strony, to czas dla dosyć wytrawnego piechura. Chyba najbardziej optymalnym miejscem na rozpoczęcie wędrówki jest osada turystyczna Carnic-Cascada, która położona jest powyżej 1000 metrów i dojedziemy do niej bez problemu samochodem. Stąd startuje szlak na najwyższy szczyt Retezatu, można tu też zabiwakować lub znaleźć nocleg. Wędrując stąd na Peleaga miniemy po drodze schronisko Pietrele, Wodospad Loiala i schronisko Gentiana. Potem już osiągamy Jezioro Bucura, gdzie znajduje się pole biwakowe i dyżurka Salvamontu. Z tego miejsca wejście na Peleaga, to już bułka z masłem. Gęsta sieć szlaków daje nam możliwość zatoczenia pętelki granią wokół kotła polodowcowego z jeziorem Bucura. Cała trasa jest dosyć wymagająca, dobrze ją zaplanować tak, by mieć pewność dobrej pogody, gdyż Góry Retezat słyną z bardzo kapryśniej pogody i mają największą średnią opadów ze wszystkich gór Rumunii.

GPS:

  • 45.36644, 22.89266

Nawiguj: https://goo.gl/maps/CXUkpXsq2QA2

Dodał:

Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply