Veliki vodopad na Uni – Martin Brod

Posted by

Wielki Wodospad na rzece Una w Martin Brod to jeden z ładniejszych i największych wodospadów w Bośni i Hercegowinie. Wodospad chroniony jest w ramach Parku Narodowego Una i położony jest w pobliżu ujścia rzeki Unac do Uny. Tak naprawdę jest tu cały kompleks wodospadów zaczynający się Wielkim Wodospadem i Małym Wodospadem, za nimi na odcinku kilku kilometrów znajdziemy jeszcze wiele mniejszych i malowniczych kaskad. Główne wodospady mają długość 800 metrów a różnica poziomów na nich wynosi 54 metry. Zwiedzanie Wielkiego Wodospadu jest odpłatne i kosztuje 2 KM od osoby, Mały Wodospad dostępny jest za darmo.

Wcześniej miejscowość Martin Brod nazywała się Rmanj, obecną nazwę zawdzięcza legendzie o kobiecie, która przekraczała brodem rzekę w tym miejscu, by się spotykać ze swoim ukochanym. Pewnego razu poziom rzeki się podniósł i kobieta utonęła. Ciekawostką jest też to, że po rozpadzie Jugosławii i wojnie domowej tuż za wioską poprowadzono granice. W wyniku której około 70 % mieszkańców swoje pola ma na terytorium Chorwacji i by się do nich dostać muszą jechać do najbliższego przejścia granicznego, oddalonego o 100 km.

W Martin Brod warto też zobaczyć Kanion rzeki Unac – https://grupabiwakowa.pl/kanion-rzeki-unac, Monastir Rmanj – https://grupabiwakowa.pl/monastir-rmanj i Jaskinie trawertynowe – https://grupabiwakowa.pl/jaskinie-trawertynowe-w-martin-brod.

GPS: 44.48765, 16.14276

Nawiguj: https://goo.gl/maps/4JQpgbZHx2XfhP5R6

Dodał: Irek Jozwik

Chcesz dodać atrakcję na stronę grupy ? Przeczytaj – https://grupabiwakowa.pl/mapy-atrakcji-turystycznych/ i zamieść w grupie – https://www.facebook.com/groups/grupabiwakowa/ Przeniesiemy ją na stronę i mapę. Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply