Vulcanii Noroioși Pâclele Mici

Posted by

Rumunia potrafi zaskoczyć nie jednym, podróżując Karpatami co chwile zmienia się charakter gór raz są to Połoniny jak w Bieszczadach, raz skaliste wierzchołki jak w Tatrach, lub wapienne góry krasowe. W końcu gdy docieramy już do końca Karpat Wschodnich jedno pasmo nie jest podobne do żadnych karpackich masywów, to Góry Buzăului. Znajdziemy tu niezwykłe zjawiska jak płonącą wiecznie ziemię, gdzie gaz ziemny wydobywa się samoczynnie na powierzchnię i płonie, czy góry solne, z naturalnymi źródłami solanki, ale najbardziej uwagę zwracają pola z wulkanami błotnymi. Jedno z pól wulkanicznych w Górach Buzăului o nazwie Pâclele Mici postaram się wam pokazać w tym artykule. Wulkany kojarzą nam się z gorącą lawą, tutaj lawa jest zimna i błotnista, a wyrzuty błota powoduje wydobywający się tu z ziemi metan. Czasami erupcje dochodzą tu do kilku metrów i choć byłem już tu kilka ładnych razy to nie udało mi się takich zaobserwować, na co dzień są to kilku dziesięciocentymetrowe bulgotki. Jednak świeże pokłady lawy błotnej są tak rozległe, że musiały je wyrzucić duże erupcje. Pole Pâclele Mici do niedawna było jeszcze dzikie i bezpłatne, ale od kilku lat jest już pilnowane, a za zwiedzanie pobierana jest symboliczna opłata. Polecam to miejsce, to jedno z moich ulubionych miejsc w Rumunii, do którego chętnie wracam. Na dole pod wzgórzem wulkanicznym znajdziecie tanie pole biwakowe ( https://grupabiwakowa.pl/la-sopron/ ), ale nie ma tu też problemu z biwakiem na dziko. Gorzej tylko z ogniskiem, bo góry są stepowe, bardzo suche, a w okolicach wulkanów błotnych bezleśne.

GPS:

  • 45.33974, 26.7081

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply