Waltersdorf

Posted by

W Niemczech, w Górach Łużyckich, w masywie Gór Żytawskich u stóp jego najwyższego szczytu Lausche (793 m n.p.m.) leży miejscowość wypoczynkowa Waltersdorf. Charakterystyczne dla tej miejscowości są przysłupowe domy z bogato zdobionymi portalami drzwiowymi wykonanymi najczęściej z tutejszego piaskowca. W sumie w Waltersdorf jest 230 obiektów mieszkalnych i gospodarczych o konstrukcji przysłupowo- zrębowej będących po ochroną konserwatorską. W miejscowości działało kiedyś wiele młynów napędzanych przez miejscową rzekę Dorfbach zasilaną dodatkowo wodami ze stawu Sorgeteich.

Dziś znajdziemy tu muzeum ludowe i starego młyna, które znajduje się w najstarszym tutejszym młynie. Obiekt pracował na kole o siedmiometrowej średnicy i służył przede wszystkim jako tartak, ale i również jako młyn zbożowy. Miejscowość w swojej historii przechodziła wiele etapów, rzemiosło rolnicze przekształciło się w rzemiosło tkackie, potem zawitał tu przemysł, a obecnie wieś stała się miejscowością wypoczynkową. Przez kilka stuleci uzdolnieni tutejsi rzemieślnicy budowali domy, meble, narzędzia i maszyny. Zegar znajdujący się na wieży kościelnej pokazuje czas miejscowej ludności od ponad 100 lat i funkcjonuje do dzisiaj. W Waltersdorf urodził się kompozytor Friedrich Schneider (1786-1853), na jego pamiątkę ustawiono obok budynku pocztowego jego pomnik, a dom w którym się urodził ozdabia pamiątkowa tablica. Zwiedzając znane kurorty jak Oybin czy Jensdorf, warto pokonać jeszcze kilkanaście kilometrów i zwiedzić też mniej popularny Waltersdorf.

GPS:

  • 50.86905, 14.64945

Dodał:

Irek Jozwik

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie i w Grupie Biwakowej na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów prezentacji.

ZAINSTALUJ NASZĄ APLIKACJĘ

Android iOS

Leave a Reply